Румънците в България били подложени на асимилация, алармират румънски издания.
Те били смятани за "разрушители на държавата", "предатели на българския род" и дори "агенти на Румъния". А майчиния си език учели тайно, пише Дойче веле.
Изданията от Букурещ обръщат внимание на проблемите на румънците, живеещи в България.
"Румънците в България - между забравата и доброволната асимилация", гласи заглавие в Котидианул.
Двама румънци от района на Видин разказват как са били "прескочени"не са задължителни" и ги прескачал.
А председателят на съюза на етническите румънци "АВЕ"Знае се, че ако едно лице говори румънски, то не може да еволюира в йерархията или да прогресира в съвременното общество". По неофициални данни в България живеят 300 хиляди румънци, отбелязва вестник Адевърул.
На същата тема румънската телевизия TVR2 отдели тази седмица 14 минути. Сред поканените в студиото бяха председателят на Съюза на етническите румънци в България Иво Георгиев и държавният секретар Еуджен Томак от Департамента за румънците по света.
Георгиев изтъкна факта, че румънците нямат достъп до обучение на майчиния си език освен в румънското училище в София. От 2005 година насам Съюзът на румънците с помощта на румънското министерство на външните работи организира обучение по румънски език в България. Според Иво Георгиев обаче участниците в тази инициатива са преследвани от българската държава, която е организирала данъчни проверки на учителите в програмата.
Поканеният в студиото журналист Каталин Маноле описа ситуацията на румънците в България като драматична и подчерта, че внуците не могат да говорят с дядовците си, защото не знаят румънски и са принудени да погребват родителите си на български, защото нямат право на служба на румънски.
В предаването беше казано също, че в България са забранени медиите на румънски език, а също и че власите са възпитавани в духа на атеизма и отдалечавани от църквата. Държавният секретар Томак обяви, че е притеснен, че румънците не са признати като малцинство и не са подпомагани от София. За сравнение той каза, че българите в Румъния получават над 600 000 евро от правителството в Букурещ.