БСП набира скорост няколко месеца преди президентските и местните избори през есента. Това сочи проучване на „Галъп“, проведено в периода 31 март-7 април.
Подкрепата за социалистите е нараснала с близо 3% до 20,5 на сто спрямо предходния месец.
БСП обаче се вдига, без ГЕРБ да пада. Партията на премиера Борисов също бележи ръст през април, макар и минимален. Ако имаше парламентарни избори днес, ГЕРБ би получила 24,6 при 24,4% през март.
Подкрепата за ГЕРБ пада, откакто партията е на власт, но трябва да се изчакат и резултатите следващия месец, за да се види дали става дума за трайна стабилизация, обясниха социолозите.
Леко е спаднала подкрепата за ДПС – от 6,4 на 6,2%. Следват Синята коалиция с 4,3 на сто и Атака – 2,9 на сто. 37,8% от българите заявяват, че няма да гласуват.
Еврокомисарят Кристалина Георгиева отново е на върха на класацията за доверието в политиците с 62%. С резултат от около 39% следват регионалният министър Росен Плевнелиев, президентът Георги Първанов и премиерът Бойко Борисов. Спряганата за кандидат за президент Меглена Кунева е веднага след министър-председателя с 37% доверие.
Министрите Трайчо Трайков и Симеон Дянков качват с по 2% доверието към себе си. Това е малко изненадващо на фона на разразилия се скандал с АЕЦ Белене, но социолозите отчетоха, че хората не са имали време да осмислят случващото се, за да имат конкретна реакция.
БСП влиза в добра форма шест месеца преди изборите, коментира социологът Андрей Райчев. ГЕРБ пък е престанала да се топи, допълни той.
Според социолога от известно време управляващите са били подложени на силен натиск. За пример той даде скандалите от края на миналата година с подслушването, апартаментите на Цветан Цветанов и бившата шефка на фонд „Земеделие“ Калина Илиева. В първите три месеца на 2011 г. пък вече нямаше флашки и апартаменти, но имаше конфликт между народа и властта заради скока на цените на горивата и храните, коментира Райчев. Сега като че ли този натиск е поотслабнал, смята той.
„Основна способност на Борисов е да сменя своята титла. Първата година наблюдавахме Борисов отмъстителя, сега наблюдаваме Борисов строителя“, разясни социологът.
Андрей Райчев посочи още, че за БСП има две възможности. Едната е да издигнат партийна кандидатура, която ще им гарантира „сребърен медал“ на президентските избори. Кандидати като Стефан Данаилов и Ивайло Калфин със сигурност ще стигнат до втори тур, но на балотажа всички останали ще се обединят срещу червените.
Другият вариант е социалистите да подкрепят центрист, който ще им гарантира по-широка подкрепа, но тогава те ще играят поддържаща, а не централна роля, разясни Райчев.
От "Галъп" са изправили хипотетично на втори тур на президентските избори Меглена Кунева съответно срещу премиера Борисов, вицепремиера Цветан Цветанов и регионалния министър Росен Плевнелиев. Според резултатите Кунева ще загуби срещу Борисов – 27 срещу 33% за премиера. Дамата обаче би получила повече гласове срещу Цветанов и Плевнелиев.
Въпросът за президентските избори е дали българите ще поискат отново юнак, или ще заложат на друг модел, подчерта Андрей Райчев.
Според него сражението на изборите наесен ще е за избирателите в центъра, а не толкова за негласуващите.