Рекордна глоба от 119 млн. лв. заплашва ТЕЦ „Брикел“ в Гълъбово, ако не върне на централния регистър квоти за 18 млн. лв. Топлофикационното дружество е работило над разрешените 20 000 часа, които изтекоха през миналата година, и изразходваните в повече емисии.
Това казва пред БТА зам.-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева
Работата на топлоцентралата продължи и през зимата заради липсата на алтернатива за отопление на училищата, социалните и здравните заведения в Гълъбово.
Условията, които собственикът трябваше да изпълни, за да предотврати окончателното спиране на ТЕЦ "Брикел" в края на този месец, са три, посочи Евдокия Манева.
Според нея собственикът е подал заявление в министерството през миналия месец и съгласно графика комплексно разрешително може да му бъде издадено в края на август.
Второто изискване е наличието на ефективно работеща инсталация за очистване на серните газове, каквато все още няма.
Третото изискване е купуването на квоти за 18 млн. лв., които да се върнат на националния регистър. Когато се спазят тези три условия, котлите ще могат да бъдат пуснати отново в действие, обясни зам.-министърът.
Нямаме намерение да правим отстъпки, каза още Манева. Тя припомни, че на страната е наложена наказателна процедура за наднорменото замърсяване на въздуха.
Собственик на ТЕЦ "Брикел" е бизнесменът Христо Ковачки. Този месец той получи условна 3-годишна присъда с 5-годишен изпитателен срок заради невнесени данъци. Съдът постанови и глоба от 20 000 лв. за Ковачки, както и конфискация на една десета от имуществото му.