4 271 026 лв. е пръснала държавата за ограмотяване на българските роми.
Парите са похарчени за периода 2006–2010 г. Въпреки това обаче уж „ограмотените“ са останали неграмотни и не са успели да си намерят работа. Това сочи одитен доклад на Сметната палата за дейността на Националната програма за ограмотяване и квалификация на ромите в България.
Общо 6289 необразовани мургави наши съграждани са преминали през програмата, която е действала на територията на цялата страна.
Похарчената сума от 4 271 026 лв. е разпределена в два модула.
По първия – „Ограмотяване“, са изразходвани 3 917 000 лв., а по втория модул „Професионална квалификация“ – 354 000 лв .
Ограмотяването на един ром е струвало на данъкоплатците между 603 и 993 лв.
Плащаните пари за минималната професионална квалификация пък са варирали между 262 и 1328 лв.
В началото на програмата е имало засилен интерес към нея, тъй като участниците в нея получавали пари в брой, под формата на „стипендии“. Мургавите ни събратя се записвали в програмата, вземали парите и след това изчезвали.
Според Сметната палата 1034-ма роми са напуснали безпричинно образователните курсове.
На 262-ма души от тях са наложени глоби в размер на 24 150 лв., като едва 27% от тях са възстановили доброволно дължимите суми.
Ръководството на Националната програма е завело дела срещу 70 роми. По-голяма част от тях са осъдени, но едва 15 лица са възстановили парите.
Участието в курс по ограмотяване включва преминаване през тест за входящо ниво на грамотност, а при приключването на обучението – тест за изходящо ниво.
Успешно издържалите теста получават удостоверения за завършен курс „Ограмотяване”.
Накрая Сметната палата препоръчва на социалното министерство да инициира промени в Закона за насърчаване на заетостта, който да ограничи раздаването на "стипендии" на неграмотните роми, които по-късно са присвоявани от тях.