„Новият закон на потребителския кредит, въвеждайки една хубава европейска директива, само с един малък текст в преходните и заключителни разпоредби е на път да я обезсмисли. Той остава вратичка на банките сами да определят какъв да бъде плаващият лихвен процент, с който се сключват 90% от договорите", заяви в интервю за BNews Богомил Николов, председател на асоциация „Активни потребители".
Според него е нормално да има плаващ лихвен процент, но той трябва да бъде определен по обективни начини, например индекс на междубанковите пазари. „Ако нашият лихвен процент е фиксиран към подобна променлива, потребителят може да е спокоен. В българския случай обаче на банката се дава право да измисли собствена методология, която дава възможност тя да решава сама какъв да е лихвеният процент, независимо от това какво се случва на междубанковия пазар. А това се прилага от доста време при ипотечните кредити, където нямаме специализирано законодателство", каза още Николов.
По данни на асоциацията най-честите оплаквания на банковите клиенти са за неточни и некомпетентни консултации. Затова неправителствената организация прави проучване с „тайни" клиенти в банковите салони на между 12 и 15 банки, за да провери доколко консултациите там са обективни и не подвеждат хората. Резултатите от проучването ще бъдат публикувани. Същата операция ще се проведе и в офисите на мобилните потребители.
По думите на Николов договорите с мобилните оператори трябва да се подновяват след изрично съгласие на клиента, а не автоматично, какъвто е масовият случай в момента.Другият вариант е тези договори автоматично да се трансформират в безсрочни.
„Ако трите оператора не се съгласят с това предложение, ще търсим законодателни инициативи. Това няма да е прецедент за ЕС, защото има страни, в които със законов текст се забранява автоматичното подновяване на даден срочен договор. Тази практика трябва да бъде преустановена, защото е очевидно, че потребителите не я харесват", добави още Богомил Николов.