МВР ще подготви предложения за промени в Наказателния кодекс в изпълнение на дългогодишните препоръки на Европейския съд за правата на човека в Страсбург.
Тези препоръки са отразени във всички 27 осъдителни присъди срещу България по дела за полицейско насилие.
Това стана ясно на организираната днес от МВР дискусия за полицейското насилие.
На кръглата маса присъстваха юристи от правозащитни организации, адвокати, представители на прокуратурата и депутати.
Дискусията бе провокирана от няколко доклада на Българския хелзинкски комитет и Институт "Отворено общество", представени през последните месеци. В тях правозащитниците посочиха, че родните власти продължават упорито да неглижират полицейското насилие.
В началото на дискусията зам.-министърът на вътрешните работи Веселин Вучков призна за съществуването на проблема.
"Ако ми зададете въпроса – има ли полицейско насилие, ще отговоря – да, такъв проблем съществува! Той се генерира от различни фактори. Може би от дефектна правна уредба, може би от неадекватна административна и съдебна практика", заяви Вучков.
Той пое ангажимент да събере и анализира всички предложения на неправителствения сектор за законодателни промени, като призова правосъдното министерство също да се включи.
Според Българския хелзинкски комитет, основните предпоставки за полицейско насилие са текстовете, които позволяват употребата на смъртоносна сила, дори когато заподозряният с нищо не застрашава служителите на реда. Другата причина е липсата на задължително изискване – да се пазят животът и здравето на задържаните.
От организацията настояват използването на оръжие от полицаите да става само в краен случай.