Вероятността хладно и дъждовно време да развали отпуската на почиващите през това лято на Българското Черноморие е по-малка през юни и юли.
Това прогнозира в интервю за БТА Валери Спиридонов – заместник-директор на Националния институт по метеорология и хидрология при БАН.
По думите му очаква се този август да е по-хладен и дъждовен.
“Юли е в разгара на лятото. Доколкото месецът е част от първата половина на сезона, логично е максималните температури това лято да се случат през юли”, каза метеорологът.
Попитан дали е готова вече дългосрочната прогноза на НИМХ-БАН за лятото и дали то ще бъде топло след дъждовната и хладна пролет, Спиридонов уточни, че НИМХ не издава сезонни прогнози.
На въпрос дали времето през септември ще позволи да се ходи също на море, или да очакваме оттогава "настъпването" на есента, Валери Спиридонов отговори, че по-вероятно е началото на септември да не е от най-топлите.
Попитан защо не се сбъдна прогнозата на БАН за изминалия април, според която се очакваха най-високите температури да достигнат до 31 градуса, а на много места в страната, не само в планините, валя сняг, Спиридонов посочи, че месечните прогнози също са проблематични и усилията на много изследователи в момента са насочени за подобряването им.
"Прогнозата на времето се извършва с много сложни физико-математични модели. Те се нуждаят от така наречените начални условия. При наличието на грешка в тях, което е нормално, се получава голямо отклонение за по-дълги периоди", допълни синоптикът.