Иранският президент Махмуд Ахмадинеджад заяви, че Съединените щати са държали известно време Осама бин Ладен, преди да решат да го убият, според него, по вътрешнополитически съображения, предаде Франс прес.
В интервю за иранската държавна телевизия Ахмадинеджад увери, че разполага с точна информация по случая, но не уточни кои са нейните източници.
Иранският президент обвини своя американски колега Барак Обама, че е наредил лидерът на Ал Кайда да бъде убит, за да си осигури преизбиране на предстоящите догодина президентски избори в Съединените щати. САЩ търсят заместник на Бин Ладен начело на терористичната мрежа, увери Ахмадинеджад.
Съединените щати обявиха, че са убили лидера на Ал Кайда при операция на специалните си части на 2 май в Пакистан. Иранският президент определи отново Израел като "ракова клетка", която трябва да бъде премахната, тъй като "заразява всеки регион, в който се намира". Той осъди остро за убийството на двайсетина участници в пропалестински протести по израелските граници по случай Накба (Катастрофата) - годишнината от създаването на еврейската държава.
Ахмадинеджад нееднократно е призовавал за изтриване на Израел от картата. Иранският президент се обяви за продължаване на преговорите за ядрената програма на страната му с шестте велики сили, предаде ДПА.
Единственото ни условие е диалогът да се води при взаимно уважение, "тъй като никога няма да позволим другата страна да ни диктува каквото и да било", даде да се разбере той.
Ахмадинеджад отрече да има изобщо разногласия с иранския върховен ръководител аятолах Сайед Али Хаменей. "Лидерът... е като баща за мен", увери иранският президент. Основен повод за спекулациите за конфликт между двамата е решението на Ахмадинеджад да уволни министъра на разузнаването и сигурността Хайдар Мослехи, което в крайна сметка бе блокирано от аятолах Хаменей.
Иранският президент отнесе критики от кръговете на ислямското духовенство, че не се е подчинил на заповед на върховния лидер да възстанови Мослехи на неговия пост.
Съгласно конституцията на страната, приета след Ислямската революция през 1979 г., върховният ръководител, който е аятолах, има последната дума по всички държавни въпроси и може да налага вето на решения на президента, посочва ДПА. БТА