България отбелязва един от най-светлите си празници – 24 май – Денят на славянската писменост, българската просвета и култура.
Първите преводи на свещените писания Кирил и Методий записват на глаголица. Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен.
През 1857 г. денят на „светите братя” е почетен в българската църква „Св. Стефан” в Цариград, заедно със служба и за Св. Иван Рилски. От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий.
По време на борбите за църковна независимост от началото на 18-ти век историческото дело на Кирил и Методий е не само стимул, но и казус против гръцката Вселенска патриаршия.
С въвеждането на григорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държавата и църквата, се чества на един ден - 24 май. След 1969 г. се провежда секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар.
Така днес 11 май се чества от православната църква като празник на Св. Св. Кирил и Методий, докато 24 май се е утвърдил като празник на славянската писменост, на българската просвета и култура.
В 10.30 ч. от площада пред Националната художествена галерия в столицата ще тръгне тържественото шествие, което ще се води от кмета на София Йорданка Фандъкова и от заместник-министъра на образованието Милена Дамянова.
От 11.00 ч. пред паметника на Светите братя Кирил и Методий - пред Народната библиотека, свещеници от Българската православна църква ще отслужат тържествен водосвет.
По традиция с академично тържество Софийският университет "Св. Климент Охридски" ще отбележи Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.
Честит празник на всички българи!