Учени, анализиращи данните, събрани от орбиталния телескоп „Хершел“, направиха първия голям подбор на получените резултати в 152 статии, публикувани в сп. Astronomy & Astrophysic, пише Lenta.ru.
„Хершел“ „вижда“ Вселената в инфрачервения диапазон, което му позволява да различава обекти, скрити в облаци прах. За телескопите, работещи в оптическия диапазон, прахът, който запълва огромни обеми космическо пространство, е непреодолимо препятствие.
Наред с другите обекти „Хершел“ е разгледал огромен звезден „родилен дом“, закрит от необичайно плътен прахов облак. Досега нито един друг инфрачервен телескоп не беше в състояние да „пробие“ праховата стена.
Диаметърът на изучения от „Хершел“ регион на активно звездообразуване е около 65 светлинни години. Той се намира в съзвездието Орел на разстояние хиляди светлинни години от Слънчевата система.
Общо в праховия облак са открити 700 области, където се формират нови звезди. По оценка на астрономите около 100 от тях представляват т.нар. протозвезди – тоест звезди в последен стадий на формиране.
Формиращите се звезди са един от основните обекти на изучаване от „Хершел“. Събраните от телескопа данни позволяват на учените по-добре да разберат динамиката на процесите на раждане на звездите.
Освен това получената от телескопа информация е необходима на астрономите за разработка на теория за еволюцията на Вселената.
Диаметърът на основното огледало на „Хершел“ е 3,5 метра.