23 Ноември 2024 г. Събота

Нито една партия не била готова за предсрочни избори

2011-06-05 12:05:08
Засега няма условия за предсрочни парламентарни избори, още по-малко е вероятно е кабинетът да падне заради вота на недоверие, подготвян от опозицията, коментираха за БТА политолози. 

Не мисля, че ще се стигне до предсрочни избори поради падането на правителството в парламента, казва политологът Антоний Тодоров. Той не смята и че действителното намерение на БСП и ДПС е да се смени правителството с вота на недоверие, а по-скоро, че опозицията иска да покаже, че е в състояние да задава дневния ред. 

Вотът на недоверие е именно начин опозицията да зададе темите на политическия дебат и мисля, че точно това е и истинското намерение на БСП и ДПС, а не толкова, че реално очакват кабинетът да падне, посочва той. 

Според него нито една от политическите сили, включително и управляващите, не е готова за предсрочни избори. Нито една партия не ми изглежда готова – нито с достатъчно солидна управленска алтернатива, нито със силен управленски екип, който да предложи, коментира политологът. 

Той не изключва категорично предсрочни избори по друга причина – например ако доверието към ГЕРБ катастрофално пада и управляващите решат да изпреварят ситуация, в която ще бъдат в още по-трудно положение, или пък ако има разцепление в парламентарната група. 

Засега обаче предсрочни парламентарни избори не ми изглеждат на дневен ред, смята политологът.Колежката му Румяна Коларова смята, че, поставяйки си цел да предизвикат предсрочни избори, ДПС и БСП всъщност се опитват да придадат по-голяма тежест на своя втори вот на недоверие. 

През парламента са минавали много вотове и този трябва да се "оцвети" по някакъв начин, посочва тя. Коларова обаче смята, че ще бъде чудо, ако тази стъпка доведе до предсрочни избори. 

В българския парламент се е установила традицията, че вотът на недоверие е повод и възможност опозицията да аргументира и систематизира своите възражения срещу управляващите, обяснява тя и допълва, че вотовете са чисто символични и не "бутат" правителства. 

Те не предизвикват криза, а дори консолидират мнозинствата, са наблюденията на политолога. 

Коларова припомня, че при предишни кабинети, когато е имало ситуация на вътрешна криза и противопоставяния между министри, точно вотовете на недоверие са сплотявали правителството. 

Всъщност в случая искането "избори 3 в 1" е на нивото на размяна на реплики, смята Коларова. Тя вижда във вота на недоверие, внасян с цел предсрочни парламентарни избори, отговор на репликата на премиера Бойко Борисов, че не изключва възможността от избори 3 в 1 наесен. 

Това е като правилата в театъра – за да се въведе нов човек в действието, трябва да му се подаде реплика. Това направи и министър-председателят – неволно им подаде репликата и реално той ги пусна на сцената, прави аналогия тя. 

Според нея БСП и ДПС не бързат с внасянето на вота, защото е необходимо да мине известно време след гласуването на декларацията по повод на инцидента пред софийската джамия, приета с впечатляващ консенсус в рамките на парламента.

Религиозната толерантност и етническият мир са много важен приоритет, на фона на който всеки друг проблем избледнява и има нужда темата малко да "поизстине", да се позабрави единодушието на управляващи и опозиция коментира тя. 

Но Коларова е на мнение, че опозицията е абсолютно задължена да инициира вот на недоверие до края на този политически сезон, след като на 16 май КС обяви за противоконституционен текста на парламентарния правилник, гарантиращ 6 месеца спокойствие след вот на доверие. 

ДПС и БСП трябва да изконсумират тази възможност през юни или юли, преди да са изтекли шест месеца от гласувания вот на доверие, защото иначе ще излезе, че са вдигали "много шум за нищо", отбелязва политологът. 

Като правило предсрочни избори се прокарват много трудно през Народното събрание, дори когато става дума за нестабилни мнозинства, смята Коларова. Причината според нея е, че депутатите не са склонни да сложат сами край на мандата си, особено когато част от тях са сигурни, че няма шанс да попаднат в следващия парламент. 

Коларова предупреждава, че както избори 3 в 1, така и предсрочни избори през следващата година биха били изключително деструктивен ход. Те биха дали възможност на служебно правителство да действа абсолютно безотговорно и да обслужи бизнес интереси, които в момента се чувстват в затруднено положение, смята тя. 

Служебното правителство не подлежи на санкция от избирателите и действа при липса на парламент. Затова такъв вариант би бил изключително лош за българската демокрация – не защото ще дестабилизира държавата след три поредни пълни управленски мандата, а защото ще обслужи олигархията, която това правителство си е поставило за цел да ограничава и санкционира, отбелязва политологът.
източник: dnes.bg

Последни новини от категория Политика


Новини
Шефът на най-новата политическа партия отправи ясно послание към българския народ."Големите началници не стоят в столици в Европа или някъде другаде по света. Големите началници са бъ ...
Новини
Няма състояние на хаос в държавата. Toва заяви вицепремиерът Томислав Дончев в сутрешния блок на БиТиВи.Той обясни, че различни прогнози за коронавируса имаше, но имаше и такива, че коронавирусът ...
Новини
БСП и ДПС поискаха оставката на шефката на парламента Цвета Караянчева с различни мотиви. Тя заяви, че няма да се оттегли от поста.Антон Кутев от левицата прочете декларация във връзка с вчерашните съ ...
Новини
Властта търси време за протакане, за да удържи управлението. Такъв извод правят анализатори.Юрий Асланов подчерта в студиото на БНТ, че искрата, запалила протеста, е акцият ...
Новини
Ходът на ГЕРБ с искане на ВНС, конституционна промяна е много силен ход. Това заяви пред БНТ политологът Румяна Коларова. Въпросът според нея е обаче дали е възможно и дали хората ще го при ...
Последни новини:
Анкета
    Резултати