Ракетната заплаха е истинска и се нуждаем от истинска отбрана, заяви генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен след заседанието на Съвета НАТО-Русия в рамките на срещата на министрите на отбраната от НАТО в главната квартира на алианса в Брюксел.
Желаем реално сътрудничество с Русия по противоракетната отбрана, виждането ни е за две самостоятелни системи с една цел, две системи, които биха обменяли информация, за да направят отбраната на териториите на НАТО и на Русия по-ефективна, заяви Расмусен.
Той вече ясно даде да се разбере, че Алиансът не смята да предостави изискваните от Кремъл писмени гаранции, че американският проект за противоракетен щит в Европа не я заплашва.
Москва обаче намекна, че би приела плановете за противоракетен щит в Европа, но при условие броят на ракетите в системата да не е голям, те да летят бавно, а батареите и радарите да не се намират на места, от които биха могли да достигнат руски балистични ракети.
България, Турция, Румъния и Полша са едни от тези места, посочват руските експерти. Това е събрано в проект за договор със САЩ и НАТО, който да гарантира, че ПРО няма да е насочен срещу Русия.
Белият дом и Алиансът вече заявиха, че не приемат подобно обвързване, защото подобни договори са от времето на Студената война, докато днес има достатъчно развит механизъм за партньорство, в рамките на който да се разрешават всички спорни въпроси.
САЩ напуснаха преди десетина години международния договор за противоракетна защита от 1972 г. и президентът Барак Обама едва ли ще рискува да навлиза в тази материя преди президентските избори през есента на 2012 г.