Около 115 млн. деца по света работят при опасни условия на труд, сочат данни на Международната организация на труда (МОТ) от доклад по повод Световния ден срещу детския труд, който се отбелязва в неделя.
Тази стойност е над половината от общо около 215 млн. деца работници в света, които се трудят в различни сфери от минодобив и строителство до селско стопанство и производство, разкрива докладът.
„Въпреки важния напредък през последното десетилетие броят на децата по света, които работят, и особено при опасни условия, остава висок“, казва генералният директор на организацията Хуан Сомавия, цитиран от CNN. „Разрешаването на въпроса с работата, която застрашава безопасността, здравето или морала на децата, трябва да бъде спешен приоритет.“
Докладът показва, че въпреки спада на общия брой деца, работещи в опасни условия между 2004 и 2008 г., броят на децата на възраст между 15 и 17 години, които участват в такъв тип дейности, всъщност се е увеличил с 20% за същия период.
При децата има по-висок процент наранявания и смърт на работното място в сравнение с възрастните. Всяка минута по едно дете някъде в света е засегнато от трудов инцидент, болест или травма, разкрива докладът.
Най-голям брой деца, работещи в опасни условия, има в Азия и Тихоокеанския регион, където те са 5,6% от всички деца. Азия е следвана от Латинска Америка и Карибите и Субсахарска Африка, където 6,7% и 15,1% от всички деца съответно имат опасна работа, сочи докладът.
От организацията обаче подчертават, че проблемът с опасните условия на детския труд не е ограничен само в развиващите се страни.
В доклада се цитира проучване на Human Rights Watch от 2010 г., което анализира детския труд в селското стопанство в САЩ.
„Когато бях на 12, ми дадоха първия ми нож. Всяка седмица се порязвах и имах нов белег. Ръцете ми имат много история“, разказва 17-годишен младеж в проучването.