Гърция ще бъде напълно парализирана заради 24-часова обща стачка днес, свикана от синдикатите в знак на протест срещу новите драстични мерки за икономии на правителството, съобщиха гръцките медии.
В Атина и други градове на страната за днес са насрочени митинги по призива на двете синдикални централи - Общата конфедерация на труда (ГСЕЕ) и Федерацията на държавните служители (АДЕДИ), които предупреждават, че стачните действия ще
продължат през целия месец.
Заради стачката днес болниците ще работят с намален персонал, градският транспорт ще бъде с нарушен график, влакове няма да се движат, а корабите ще останат по пристанищата. В стачката ще се включат и медиите, банките, държавният пенсионно-осигурителен фонд ИКА, Националната електрическа компания ДЕИ, телекомът ОТЕ, водоснабдителните компании.
Редовни обаче ще са въздушните полети от и за Гърция, тъй като съюзът на авиодиспечерите реши да оттегли участието си в стачката с мотива, че е започнал активният туристически сезон в страната.
Новите мерки за икономии са включени в средносрочна програма на правителството за оздравяване на икономиката, която трябва да бъде гласувана от парламента до края на месеца. Приемането й е обвързано с по-нататъшното финансиране на Гърция за излизане от кризата.
За тази година програмата предвижда икономии в размер на 6,4 млрд., а до 2015 г. - 28,3 млрд. евро, които трябва да дойдат от данъци, съкращения на държавни служители, орязване на разходите и доходите.
Синдикатите протестират също и срещу плановете на правителството за ускорена разпродажба на държавна собственост на обща стойност 50 млрд. евро, които Гърция трябва да събере до 2015 г. по настояване на кредиторите от Европейския съюз,
Европейската централна банка и Международния валутен фонд, за да покрие дълговете си.
Междувременно извънредната среща на министрите на финансите от еврозоната, посветена на евентуалното предоставяне на нов спасителен пакет на Гърция, завърши без конкретен резултат, предаде ДПА.
На кризисното заседание във вторник в Брюксел не бяха преодолени разногласията между Европейската централна банка (ЕЦБ) и група страни начело с Германия по идеята частни кредитори да бъдат включени в бъдещия план.
В "ябълка на раздора" се превърна искането на северноевропейски държави частни кредитори да споделят цената на новите заеми за Гърция, която отново е изложена на риск от банкрут. ЕЦБ обаче смята, че включването на частни кредитори трябва да е доброволно и предупреждава, че не бива да бъде допускано дори частично изпадане на страната в неплатежоспособност.
Европейският съюз и Международният валутен фонд договориха миналата година тригодишен спасителен кредит за Гърция в размер на 110 милиарда евро за период от три години. Смята се, че Гърция се нуждае от допълнителни между 80 и 120 милиарда евро, за да остане платежоспособна след 2012 г.
източник: dnes.bg