Когато искаш да направиш някаква промяна - трябва да има политическа воля, категоричен бе вътрешният министър Цветан Цветанов, който коментира в студиото на БНТ годишния доклад на ЕК за правосъдието и вътрешния ред.
От съда обаче не може да се очаква да има политическа воля - съдебната система е много сраснала с престъпността и с политическите партии, които са управлявали през последните 20 години, добави Цветанов.
За да запозная ВСС с данните, които имаме за злоупотреби на съдии, трябва да имат допуск до класифицирана информация, а това е изтичане на информация от лица, които нямат право да я имат, обясни той.
По думите на вътрешния министър „проблемните" съдии у нас са не повече от 5%.
Като са ти на най-тежките знакови дела, за организираната престъпност, дела свързани голям финансов ресурс....
И в МВР има корумпирани служители, но ние работим, за да ги махнем. Но съдът не го прави - може да има единици, но не се отстраняват, обясни вътрешният министър.
Когато имаш проблем, трябва да го назоваваш, категоричен бе МВР шефът.
Цветан Цветанов даде и няколко примера - случаят „Борилски", при който съдът у нас се е активизирал едва след намесата на френския посланик и делото срещу Марио Николов.
Марио Николов щеше ли да бъде осъден според вас ако не фигурираше в доклада на ОЛАФ, запита вицепремиерът.
Той добави и че съдът веднага си сверява часовника с Брюксел, но когато някой в България го казва, то това е намеса в работата в неприкосновеността на институцията.
Запитан за създаването на специализирани съдилища и защо именно бивши министри и членове на организирани престъпни групи ще трябва да влизат в тях, Цветанов обясни, че ако един министър е злоупотребил с милиарди - това не го прави по-различен от една мутра, която ги е добила с лихварство.
Тежестта на обвинението ще бъде водеща, а не личността на обвинявания, категоричен бе вътрешният министър.
Ето, Сергей Станишев няма да отиде, даде пример той. Тойне е толкова виновен, за да го сложиш в специализирания съд, каза Цветанов и допълни, че при него грешката е от
липсва на трудов стаж, липса на опит.
Ама когато един министър е ощетил държавата с милиони, ама извинявайте..., добави Цветан Цветанов.
Цветан Цветанов обясни още, че това е може би най-положителният доклад от влизането ни в ЕС и въвеждането на мониторинговия механизъм.
Всичко това, което се дава като положителен знак, е доста сериозно предизвикателство за това, което предстои да направи специално МВР в продължаване на тази тенденция, която е визирана в доклада.
По думите му МВР няма да променя концепцията, защото това гарантира сигурността и стабилността на държавата, гарантира парите от европейските фондове.
Той обеща и още няколко нови операции в близките няколко дни.