Един от главните непризнати на глас факти за секса е, че ние определяме цената му.
Според социолога от Тексаския университет Марк Регнерус сексът е един вид размяна.
"Всеки човек дава нещо на партньора си. Какво точно – зависи от всеки конкретен случай", пояснява още Регнерус. Той вижда признаците на икономиката на секса навсякъде, пише "Вашингтон таймс".
Социологът съвместно с негов колега са автори на книга, в която разглеждат предбрачните отношения в Америка.
Според тях мъжете са в по-изгодна позиция и "наказват" жените, стремящи се към брака, особено тези, които искат да запазят девствеността си до първата брачна нощ. Сексът никога не е имал толкова ниска цена.
"Какъв е бил обменният курс на секса преди и защо е претърпял такава промяна?", пита Регнерус.
Учените отдавна са признали, че създаването на двойка се основава на обмяна на услуги.
В древността мъжът и жената се събирали, тъй като тя ще домакинства, ще ражда и отглежда деца, а той ще ходи на лов и ще осигурява прехраната. По-късно в обмяната започват да се използват пари или имущество под формата на зестра.
Сега обаче двата пазара са се разделили. Представителите и на двата пола първо отиват на пазара на секса. Тук мъжете са повече и както на истински пазар работи законът за търсенето и предлагането.
Според социолога жените имат сили да променят нормите в сексуалния живот – ако се обединят и ограничат достъпа на мъжете до тях или пък ако дамите станат по-влиятелни в сексуалните отношения.
"Но тази перспектива изглежда доста далечна", допълва Регнерус.