25 Ноември 2024 г. Понеделник

Лекарите специализанти – без осигуровки и трудов стаж

2010-06-19 19:37:52

Лекарите специализанти от цялата страна се обединиха в асоциация, за да разрешат заедно множеството проблемии, с които се сблъскват младите медици.

Днес в столицата се проведе тяхното първо учредително събрание. До седем дни то ще бъде регистрирано в съда, след което със съдействието на БЛС младите медици се надяват да сесрещнат със здравния министър Анна-Мария Борисова и да я запознаят с проблемите си.

Проблемите ни основно са свързани с това, че като завършим медицина трябва да специализираме. Тази специализация е 4-5 г., за което време не ни се изплащат осигуровки. Тези години не ни се броят за трудов стаж, нямаме право на болнични, заяви д-р Милена Перухова - специализант по гастроентерология във ВМА.

Изпадаме в такова състояние, че на 31-32 години ставаме специалисти, а дотогава все едно не сме работили, посочи тя. В същото време специализантите ходят всеки ден на работа.

Тя допълни, че има и платени специализации по около 400 лева на месец. 100 лева от това заплащане обаче веднага отива за общежитие, тъй като специализантите плащат двойно за общежитие в сравнение със студентите по медицина.

„Екстра" за специализантите е, че поне имат здравна осигуровка.
Болниците, в които специализират младите медици нямат ангажименти към тях, тъй като те нямат договор с лечебното заведение, а с медицинския университет, в който се завършили.

Това е проблем, съществуващ от много години в България, категорична е Перухова и допълни, че още от 2003 г. се поставя този въпрос, но решение по него няма. Тя посочи още, че 99% от специализантите, които в момента по данни на БЛС са 5000, работят на второ място, за да могат да се издържат.

„Това ни е призвание."

Тя допълни, че след като медиците са инвестирали толкова години в обучението си не желаят да се откажат от тази професия.

Така, ако бъде реализирана пенсионната реформа, както я замисля ГЕРБ - мъжете да се пенсионират след 40 г. осигурителен стаж, а жените след 37 г., това означава жените медици да се пенсионират на 68-69 г., а мъжете лекари на 71-72 г.

Перухова заяви, че 30% от хората, с които тя се обучавала в един курс по медицина са напуснали България веднага щом са взели дипломата си за завършено образование. 
Тя даде за пример Германия, където специализантите имат съвсем други права - след като завършат без конкурс и изпит, а само с подадено CV за съответната специализация, те биват назначавана в съответния курс при добро заплащане.

източник: news.bg

Последни новини от категория България


Новини
На събитието, което се проведе в споделеното работно пространство Switch, присъстваха около 50 души, въпреки неприятните метеорологични условия, а четирима от авторите бяха част от представян ...
Новини
Реч на Джефри Сакс след получването на наградата “Танг” за “Устойчиво развитие”, в Тайван. Според последните данни световните военни разходи възлизат на $2.2 тр ...
Новини
Празнуваме един от най-светлите християнски празници - Бъдни вечер, който се чества семейно от всички християни.Семейството се събира в очакване на раждането на Божия син - Иисус Христо ...
Новини
Днес православната църква почита свети Игнатий Богоносец - един от учениците на св. Йоан Богослов.Св. Игнатий е живял през ІІ век. Той е роден в гр. Антиохия. Въпреки, че името му ...
Новини
На 6 декември източноправославните християни честват Свeти Николай Чудотворец.Първообразът е историческа личност - Никола Мираликийски, роден през 270 година от н.е. в Патара - Ликия, Мала Азия ( ...
Последни новини:
Анкета
    Резултати