Многото хора, трафикът, престъпността – това са само част от причините, които карат хората да се чувстват стресирани, когато живеят в градовете. Но сега германски учени са установили, че мозъкът на гражданите реагира по-различно на стреса от този на провинциалистите, пише сп. "Нейчър".
Според специалистите две области в човешкия мозък, свързани с регулирането на емоциите и на стреса, променят начина си на работа най-вероятно заради стресиращия живот в града. Изводите на специалистите ще помогнат на техни колеги в намирането на евентуално биологично обяснение на предходни изследвания, показали, че сред гражданите рискът от страхови неврози се увеличава 21 пъти, а от душевни разстройства - с 39
пъти.
Германските учени стигнали до извода, че "градският" мозък посреща стреса по по-различен начин от "провинциалния" след експеримент с доброволци, чиято мозъчна активност те следели с ядрено-магнитен резонанс. Доброволците трябвало да решават математически задачи за кратко време. По време на експеримента учените създали и допълнителни условия на повишен стрес за доброволците.
В резултат на експеримента специалистите открили, че в условия на стрес живеещите в градовете хора се отличавали от провинциалистите с повишена активност в амигдалата, зоната от мозъка с форма на бадем, замесена в реакциите на стреса.
Същевременно учените установили и че хората, израснали в градовете в интервала от раждането си до 15-ата си година, имали в условия на стрес и по-завишена активност в друга зона от мозъка (перигенуален преден цингуларен кортекс), играеща голяма роля в регулирането на стреса.
Районите от мозъка, наблюдавани по време на експеримента, от дълго време са известни като активизиращи се в
условия на стрес. За първи път обаче се появяват доказателства, че градският живот може да направи реакцията им спрямо стреса по-силна. Предстои обаче да се извършат още изследвания, за да се установи дали тази повишена активност на мозъка в условия на стрес при гражданите и хората, отраснали в градовете, е добра или лоша новина за тях.