Българката още няма нагласа да бъде разрешено раждането вкъщи, заяви за БТА председателят на парламентарната комисия по здравеопазване Десислава Атанасова.
Това са показали резултатите от анкета, изпратена преди месец до 10 болници и различни видове лечебни заведения, в които има акушеро-гинекологични отделения.
Допитването е направено, след като в началото на май 32-годишна жена от София роди бебето си вкъщи, но малко след раждането то почина. Досега са обработени данните от пет лечебни заведения. Резултатите показват, че около 95 на сто от бременните не искат да раждат вкъщи. Процентът на жените, които имат желание да родят в домашни условия, е 4,3 на сто.
В големите градове жените, очакващи дете, са по-положително настроени към раждането вкъщи. В по-малките населени места бременните предпочитат да родят в болнични условия.
Атанасова уточни, че след като бъдат обработени анкетите от всички болници, депутатите в
здравната комисия и представители от Министерството на здравеопазването отново ще обсъдят въпроса какви мерки да се предприемат.
На фона на резултатите от анкетите стоят и позициите на семействата, които искат детето им да се появи на бял свят не в лечебно заведение, а в домашни условия. "Болничните заведения са места за болни хора и не желая първия досег на детето ми със света да бъде на такова място", пише жена от София в писмото си до председателя на здравната комисия в парламента. Подобни писма Атанасова е получила от още десет семейства. В тях те настояват в България да се узакони асистираното домашно раждане.
„ Дори и една бременност да протича напълно нормално не може да се знае дали при раждането няма да настъпят усложнения, заявява Атанасова.
Аргументите на родителите "за" раждането вкъщи започват от "спокойствието на домашната обстановка" и стигат до "избягване на нежеланите рутинни практики в болниците". В
писмата си до Атанасова някои от майките заявяват, че предпочитат да родят вкъщи, за да не се разделят с другите си деца и така да не им причиняват стрес.