24 Ноември 2024 г. Неделя

Брюксел иска единен европейски ДДС от 2014 г.

2011-06-30 06:23:50

Европейската комисия представи предложенията си за бюджета на ЕС за 2014-2020 г., в които се предвижда и въвеждането на европейски данък "Добавена стойност".

В предложенията, разпространени от комисията, се отбелязва, че така ще отпадне практиката за удържане на част от събирания ДДС от националните власти.

През 1992 година с Директива на Европейския съвет 92/77/ЕЕС  се налага минимална основна ставка, т.е. колко може да бъде най-ниската основна ставка в ЕС. Изискванията на Европейската комисията са държавите членки да започнат законодателна хармонизация в сферата на ДДС. Изготвена е работна програма и график за обща система на ДДС.

През 1993 година с въвеждане на Единия пазар граничният контрол за ДДС е премахнат. Продуктите се облагат в страната на покупката, но с въвеждането на окончателната ДДС-система идеята е това да става в страната на произход на стоката.

Най-ниската ставка по ДДС се прилага от Кипър и Люксембург - 15 процента. В Германия и Испания е 16 процента. Най-високи са в Дания, Унгария и Швеция - 25 процента. Средната ставка е около 20 процента (колкото е и в България).

В Европейския съюз съществува възможност и за въвеждане на по-ниски ставки за някои определени стоки - храни, вода, лекарства, книги, списания, транспортни услуги. Най-ниските редуцирани ставки в Европейския съюз се прилагат във Франция - 2,1 процента (за някои видове лекарства и телевизионните лицензи). Гърция също има по-ниски ставки за хранителните продукти, лекарствата и хотелските услуги. Правителството в Атина стимулира живеещите на островите с по-ниски данъци.

При общ бюджет от над 972 милиарда евро за шест години, за насърчаване на образованието ЕК предвижда 15,2 милиарда евро, както и 70,2 милиона евро за утвърждаване на международния образ на ЕС. По стратегията "Хоризонт 2020" за проучвания са предвидени 80 милиарда евро, които да помогнат за постигането на водеща позиция в областта на конкурентоспособността и за разкриването на нови работни места.

По новата програма "Да свържем Европа" /Connecting Europe/ се предвиждат общо 50 милиарда евро, които ще бъдат насочени за трансгранични проекти в областта на инфраструктурата, енергийните връзки, технологиите. За регионална политика, осигуряваща растеж, са предвидени 376 милиарда евро.

За продължаването на общата селскостопанска политика се предлага бюджет от 371,72 милиарда евро.

Според разпространените данни най-ограничени са бюджетите за борба с престъпленията и тероризма /4,1 милиарда евро/ и по политиките за предоставянето на убежище и миграцията 3,4 милиарда евро.

източник: news.bg

Последни новини от категория Свят


Новини
Източник: EPA/БГНЕСОпасната и недалновидна политика на Вашингтон постави САЩ и Русия на ръба на пряк сблъсък. За това предупреди говорителят на руското външно министерство Мари ...
Новини
Президентът на Русия Владимир Путин обяви през тази нощ в телевизионния ефир започването на война срещу Украйна под названието "специална военна операция в Донбас", ...
Новини
Президентът на САЩ Доналд Тръмп отказва да признае, че е загубил президентските избори, след като американски медии съобщиха, че Джо Байдън печели, пише " ...
Новини
Демократът Джоузеф Байдън е 46-ият президент на САЩ. Това обявиха CNN, NBC и АП.АП съобщи, че демократът побеждава в Пенсилвания и получава 20-те електорални гласа. С тях съб ...
Новини
Американците избират президент при безпрецедентна електорална активност. Само на предварителния вот са гласували над 100 милиона избиратели. Интересът към тези избори, единодушно опр ...
Последни новини:
Анкета
    Резултати