Сега пише:
“Кабинетът отвори широко вратата за корупция при концесиите”, е водещото заглавие на “Сега”. Скандална поправка в Закона за концесиите, която цели да узакони драстичните нарушения на една фирма уж в името на обществения интерес, ще внесе правителството. Новите текстове ще позволят безпринципни изменения във вече сключени концесионни договори, което предполага договорки под масата, корупция и прилагане на двоен аршин спрямо инвеститорите, разказва вестникът. До безпрецедентното решение се стигна, след като проверка официално доказа това, което неправителствени организации и Европейската комисия отдавна твърдят - концесионерът на ски зона Банско "Юлен" години наред е ползвал без законово основание 65 хектара (650 дка) държавна земя. Фирмата е надхвърлила драстично заложената по концесионен договор площ и е разширила лифтове и ски писти в нарушение на финансовите иекологичните правила. Официалните резултати от проверката са били обсъдени на оперативно заседание на правителството вчера. Вместо да санкционират нарушенията, министрите решават да ги узаконят. "Това е криминален случай. Правителството узаконява криминални действия на една офшорна фирма", коментира Андрей Ковачев от партия "Зелените". Според него решението на кабинета е невъзможно в правова държава и представлява непозволена държавна помощ, за което ще бъде сезирана Европейската комисия. "Ще има и протести", обяви Ковачев.
Дневник пише:
Пред "Дневник" членът на ръководството на "Юлен" Петър Петров заявява, че фирмата не е надхвърлила отдадените й по концесионния договор 99.55 хектара. "Отговорно заявяваме, че всяко инвестиционно намерение в ски зона "Банско" е осъществявано законно, при спазване на териториалните устройствени планове и след получаване на съответното разрешение от МОСВ, което упражнява правата на държавата в концесионния договор. Не може да се твърди, че в Банско пистите и съоръженията са незаконни", се казва в съобщение на компанията. Коалицията "За да остане природа в България", включваща над 50 организации и граждански групи, изрази острото си несъгласие с предвижданата промяна, която ще узакони изсичането на близо 65 хектара гора от Национален парк "Пирин". "Това решение е взето под диктата на Цеко Минев, акционер в Първа инвестиционна банка и човекът, който стои зад ски зона Банско и зад опитите за незаконно разширяване на ски зоната в Природен парк "Витоша", заявиха от коалицията и обявиха готовност за протести и гражданско неподчинение. Минев отказал да коментира твърденията на природозащитниците. Според него не е ясно дали концесионната площ, измерена от министерството, включва стари ски съоръжения, строени през 70-те и 80-те години.
Труд пише:
Цените на тока ще се повишат средно с 3 % от 1 юли, съобщи председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев, информира “Труд”. Органът взе окончателни решения за поскъпването на електроенергията, топлоенергията и природния газ от идния месец. Цените на тока за бита ще се повишат с малко под 2%, а за бизнеса - до 5%. Новите тарифи ще бъдат в сила до 1 юли 2012 г. ДКЕВР се отказа от намеренията да вдигне рязко с 10% цената на нощния ток в част от страната. Природният газ ще струва през третото тримесечие с 4,71% по-скъпо, като ще се продава на едро по 557,22 лв. за хиляда куб. м без ДДС. Стойността на топлинната енергия се повишава в различните градове от няколко десети от процента във Враца, Сливен и Габрово до 8,84 % във Варна. За софиянци, които са абонати на най-голямата топлофикация, поскъпването е с 4,55% до 92,976 лв. за мегаватчас. За пловдивчани увеличението ще е по-чувствително - с 6,76 % до 106,344 лв.
Новинар пише:
Има опасност прокуратурата да спре да работи, а съдиите да прегреят. За това предупредиха главният прокурор Борис Велчев и шефът на Върховния касационен съд Лазар Груев, съобщава “Новинар”. Двамата бяха в парламента за разглеждането на годишните доклади за работата на обвинението и съдилищата. Велчев обясни на депутатите, че ако прокуратурата не бъде разтоварена и по-леките престъпления не се декриминализират, има опасност догодина обвинението да бъде принудено да спре. Според него, ако се изчака приемането на нов Наказателен кодекс, ще е прекалено късно. По думите му системата е прекалено натоварена. Всеки прокурор разглежда средно по 180 дела през годината, произнася се средно по 280 преписки, прекратява по давност около 76 дела и участва средно в 140 съдебни заседания. На година прокурорите се ангажирани с по около 25 000 – 30 000 административни дела.
Стандарт пише:
Въпреки оскъдния брой пречиствателни станции по Черноморието няма нито едно място с негодна за къпане вода, е водещата новина за “Стандарт”. От 89-те изследвани за мръсотия зони 75 покриват най-високите европейски изисквания за безопасност, а 14 отговарят на задължителните евростандарти, обявиха от здравното министерство. Доклад на Еврокомисията за 2010 г. ни нарежда по чистота на водата до Кипър, Хърватия, Малта, Гърция и Ирландия. Оказва се, че блестящите резултати се дължат на проби, които се вземат веднъж годишно. И то преди 1 юни, когато туристите по курортите се броят на пръсти. През останалото време анализи на водата се правят само по сигнал.
24 часа пише:
400 кв. м двор на Професионалната гимназия по химични и микробиологични технологии Проф. Пенчо Райков в столиния кв. Надежда е отдаден под наем за пазар срещу 700 лв., пише “24 чака” Вече 12 г. вместо спортно игрище за 300 ученици, там има 41 бараки в окаян външен вид. За да отидат до класните стаи, децата минават през борса за чорапогащи, ключар, баничарница, автомивка и хранителен магазин. След проверка комисия на Столичната община излиза със становище бараките да бъдат премахнати. Директорът на училището Димо Димов обаче твърди, че е спазил всички законови процедури.