Основният източник за разрастване на дейността на банките остават депозитите на граждани и домакинства. Това е една от тенденциите, които Българската народна банка (БНБ) очертава за финансовия сектор у нас. В същото време слабата кредитна активност води до забавяне на ръста на активите в системата за втори път от началото на кризата, се посочва в бюлетина на институцията за второто тримесечие.
Устойчивата тенденция към увеличаване на привлечените средства от граждани и домакинства продължава и през второто тримесечие на 2010 г. Справка със статистиката показва, че засега тенденцията се пренася и в третото тримесечие на годината. През август на месечна база влоговете от този сегмент са нараснали с 1.04%, а през юли с 0.52%. Ръстовете с около 1% са факт вече от повече от година.
"Склонността на домакинствата да депозират не се променя въпреки по-ниските лихвени нива по привлечения ресурс. Това обаче води до засилване на ролята на вътрешните източници за финансиране на дейността", посочва БНБ. Като цяло привлечените средства продължават да растат през първото тримесечие на 2010 г., макар и с по-малки темпове.
През второто обаче тенденцията се обръща и те намаляват с 244 млн. лв., или 0.4%. Причината според анализаторите е в свитото краткосрочно финансиране от кредитни институции. За периода то е намаляло с 632 млн. лв (31%). Затова и спестяванията на гражданите и домакинствата остават основният източник банките да разширяват дейността си. Ръстът в тях за едно тримесечие е 2%, или 566 млн. лв., но този обем не е достатъчен да компенсира спада при останалите източници, заявяват от БНБ.
За разлика от нарастващата си склонност към депозити търсенето на заеми остава колебливо както при домакинствата, така и при бизнеса. За втори път от началото на кризата в страната банковата система отчита намаляване на активите през тримесечието, допълват от БНБ. Спадът е с 350 млн. лв., или 0.5%, до 71.03 млрд. лв.
На годишна база има ръст, но той е с едва 2.2%. Запазва се и тенденцията за нарастване на риска в активите. Анализът показва, че фирмите обслужват по-трудно заемите си от физическите лица. Нарастването на необслужваните кредити при тях също е по-бързо. Общо класифицираните експозиции достигат 9.26 млрд. лв., което означава, че делът им в активите на банковата система е 12.6% при 11.4% за предходното тримесечие и 6.9% година по-рано.
Влошаващото се кредитно качество продължава да оказва натиск и върху доходността на банките. Въпреки това оперативните приходи са достатъчни, за да покрият разходите за обезценка. Анализът на факторите, които влияят върху доходността, показва, че "възможностите на банките да увеличат обема на лихвените приходи са силно ограничени". В същото време "степента на финансово проникване към момента не предполага значимо увеличение и на нелихвените приходи чрез разнообразяване на услугите и ръст в обема им".
"Независимо от тези съображения състоянието на банките и системата е стабилно и илюстрира ефективността на следваната антициклична политика", посочват от БНБ. "Капиталовите буфери са съхранени, а платежната система функционира без проблеми".
Акцентите
- депозитите от граждани и домакинства все още са основен източник на средства за банките
- средните и малките банки са по-активни в привличането на ресурс, групата на най-големите банки отчита спад на пазарния си дял
- активите в системата намаляват за втори път от началото на кризата
- качеството на кредитите продължава да се влошава
- възможностите на банките за повече приходи - и лихвени, и нелихвени, са ограничени
източник: dnevnik.bg