Спасителните пакети за закъсалите страни в еврозоната са застрашени, тъй като германският Конституционен съд започва във вторник да разглежда законността на финансовата помощ, която Берлин им отпуска, съобщи "Ройтерс".
Агенцията уточнява, че е малко вероятно съдът в Карлсруе да блокира германското участие в спасителните пакети или пък да принуди правителството да оттегли вече предоставените средства. Според експерти, както и според източници на "Ройтерс" Конституционният съд ще наложи условия, които ще усложнят предоставянето на финансова помощ. Така например на Бундестага, долната камара на парламента, може да бъдат дадени повече правомощия при одобряването на бъдещи траншове.
"За пръв път и икономическата история една валута отива на съд", каза пред "Берлинер моргенпост" Йоахим Щарбати, един от ищците по делото и икономист, който е твърдо против въвеждането на еврото.
Ще бъдат изслушани становищата на шестимата евроскептици, отнесли въпроса до съда, сред които Петер Гаувайлер, депутат от Християнсоциалния съюз. Според тях спасителните пакети нарушават правото на собственост, както и клаузата, според която нито ЕС, нито отделни държави членки трябва да поемат задълженията на други правителства.
Освен Щарбати и Гаувайлер другите ищци са професорът по право Карл Шахтсшнайдер, икономистите Вилхелм Ханкел, Вилхелм Ньолинф. Всеки от тях и преди е завеждал дела за германското участие в ЕС.
"Това нарушава основите на европейските договори и структурни принципи на валутния съюз – именно забраната за поемане на задължения на други държави членки. Правата и отговорностите на Европейската централна банка също са нарушени", твърди Шахтсшнайдер пред "Франкфуртер алгемайне цайтунг".
Според отявления противник на еврото помощта за Гърция създава задължение, дълг и финансов съюз, което е решителна стъпка към Европейска държава.
Германия плаща голямата част от помощта за Гърция на стойност 110 млрд., одобрена миналата година, делът й в спасителния фонд от 750 млрд. евро също е най-голям.
Според EUobserver аргументите на съда ще са фокусирани върху това дали ЕС има право да се позовава на член, който позволява помощ за друга страна членка при извънредни обстоятелства.
До момента Конституционният съд в Карлсруе е получил около 50 иска срещу спасителните пакети. По-голямата част от тях са били отхвърлени. От 15-те останали днес ще бъдат изслушани три.
източник: dnevnik.bg