"Законът за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност, е един от сериозните аргументи в битката срещу организираната престъпност и незаконно придобити доходи.
Анализирайки това, което се е случвало досега с досегашната т.нар. комисия „Кушлев”, аз лично го подкрепих", коментира пред БНР депутатът от Синята коалиция Йордан Бакалов. Единствено той от опозицията педкрепи проекта.
Той призна, че законът си има проблеми, но според него между първо и второ четене подлежи на корекции за нещата, които са притеснителни в него.
Бакалов смята, че нивото за искане на оставката на Маргарита Попова е много ниско, защото законът е внесен от Министерския съвет.
"Нещо, което се забеляза в петъчното гласуване, това е разклатеното мнозинство. Защото няма как 47 народни представители от ГЕРБ да отсъстват. Даже някои от тях явно са били в залата, но не са гласували и на се подкрепили закона. Така че бламирането е на Министерски съвет, а не на госпожа Маргарита Попова", допълни Бакалов.
Според него трябва да се види кои са отсъстващите депутати и дали те не гравитират около някой от вицепремиерите.
Йордан Бакалов предположи, че отхвърлянето на закона би могло да бъде удар на Цветан Цветанов срещу Маргарита Попова.
Само преди ден президентът Георги Първанов определи Закона за конфискация на имуществото, придобито по престъпен начин, като слаб.
"Такъв закон е необходим, но в никакъв случай не трябва да е основното средство в борбата с престъпността", каза той.
На свой ред вътрешният министър обяви, че проектозаконът ще бъде прецизиран и върнат за ново обсъждане в парламента.
По думите му правото за отнемане на имущество без влязла в сила присъда ще бъде запазено, но вероятно ще се съкрати срокът за времето назад, за което имотите и парите на хората ще бъдат проверявани.