От край време в Азия са верни на една жестока традиция: масовото умъртвяване на женски зародиши. И докато до скоро се смяташе, че виновни за това са патриархалните структури, днес причината изглежда е вече съвсем друга.
До скоро специалистите хвърляха вината за това драматично развитие главно върху патриархалните традиции в региона. В Китай, където е в сила смекчената междувременно политика на едното дете, родителите предпочитат момчета, виждайки в тях опора на семейството. В Индия дъщерята минава за твърде скъпа, тъй като за да се омъжи, трябва зестра, докато момчето може да продължи да се грижи за родителите си. Обикновено се привежда аргументът, че повишаването на образованието и на доходите щяло да реши този проблем.
Язвите на икономическия възход
В книгата си "Неестествен подбор" американската журналистка Мара Хвистендал вини обаче не традициите, а "язвите на икономическия напредък". Стопанският възход в много азиатски страни, и особено в Китай и Индия, водел дотам, че все повече жени можели да си позволят ултразвуков преглед - а оттам и да абортират, ако зародишът е женски.
Хвистендал твърди, че с пропагандирането на методите за контрол на раждаемостта Западът също бил допринесъл за изострянето на проблема в Азия - и не само там. В новоизлязлата си книга тя показва, че страни като Китай и Индия смятат ниския демографски растеж за предпоставка на икономическия възход и затова насърчават ограничаването на раждаемостта.
В този политически климат абортирането на женски зародиши расте с експлозивна сила: през последните десет години в Индия е имало 6 милиона аборта на женски зародиши. Индийската активистка Ранджана Кумари дори твърди, че "колкото по-богати и образовани са хората, толкова повече се увеличава избиването на женските зародиши". Но въпросът защо момчетата са предпочитани пред момичетата остава. Техническият прогрес създава възможности за селекция, но не я обяснява.
И в САЩ ли предпочитат момчетата?
Междувременно дисбалансът в полза на мъжкия пол в Азия става все по-драматичен. На континента липсват 160 милиона жени. Налице са и сериозни социални последствия: в регионите с липса на жени рязко се увеличава проституцията. Мара Хвистендал пише, че много мъже плащали, тоест направо си купували жените. Трафиканти отвличали жени, а от Виетнам в посока към Китай се въртяла истинска търговия на хора. В Индия е било установено, че най-много убийства стават не в най-бедните региони, а там, където съществува силно междуполово неравновесие.
Специалистите предупреждават, че тази тенденция може да обхване и други региони на света и сочат като пример някои части на Източна Европа. Впрочем, тенденцията се забелязва и в САЩ - при това още преди появата на зародиша, защото изборът на пол при изкуствено оплождане е разрешено в Америка.