Нарастващата активност на пазара на жилища доведе до глад за нови двустайни апартаменти, като интересът към тях става все по-голям. Това показва анализът "Адрес" за първото полугодие на 2011 г. Компанията за недвижими имоти отчете нарастване на активността и увеличаване на сделките. Цените остават стабилни.
Голяма част от новото строителство е на изчерпване, особено най-желаните от купувачите двустайни апартаменти, отчитат от "Адрес". Тенденциите в строителството сочат, че очакванията за нови поръчки през следващите 6 месеца са се увеличили с 1.2 % през второто тримесечие на 2011 г. спрямо първото.
Най-активни продължават да са купувачите от по-слабо засегнатите от кризата браншове – хранително-вкусова промишленост, монополисти, медицина, образование и държавна администрация. Търсенето е в сегмента до 50 000 евро, като вече не са рядкост и сделки за над 100 000 евро. Срещат се сделки и на нива над 1200 евро в предпочитаните южни квартали на София. Намалява и периодът, в който купувачите избират имот – между 1 и 3 месеца са им необходими, преди да сключат сделка, докато преди срокът беше двойно по-голям.
Задоволяването на основни жилищни нужди е водещата причина за покупка на имот - близо 70% от купувачите в София. Друг мотив е нуждата от по-голямо жилище - над 10% от купувачите. Много двойки или семейства, които очакват деца или вече имат такива, се решават на покупка именно в този удобен в ценово отношение момент. Общо 45% от купувачите търсят жилище до 50 000 евро. Процентът на родители, които купуват жилище за децата си, е достигнал близо 8%. Това са главно хора от провинцията, чиито деца идват да учат в София и имат нужда от собствено жилище.
Спешната нужда от пари е мотивът на близо една четвърт от продавачите да се разделят с имота си. Около 6% от тях пък срещат невъзможност в изплащането на ипотечния си кредит и затова прибягват до продажба. Около 27% от продавачите считат имота си за ненужен в дадения момент. Част от хората, около 13%, продават имота си, защото в даден минал момент са го закупили като инвестиция и сега излизат от нея, защото са постигнали добрата възможна цена. Около 9% от продавачите пък успяват да сключат сделка за по-малко от седмица.
Основната причина, поради която хората решават да дадат жилището си под наем, е, че то стои празно - 37% от наемодателите. Около една четвърт пък са онези, които са го закупили предварително именно с инвестиционна цел. Над 70% от наемателите са хора, възнамеряващи да използват имота за живеене, най-често млади хора от провинцията, които идват да учат или работят в София и се нуждаят от жилище, но нямат финансовата възможност за купуване на апартамент. Наемодателите все по-често страдат от некоректни наематели – такива, които бавят изплащането на месечните си задължения или пък мамят при плащането на консумативните си разходи, посочиха от "Адрес".
Отстъпките вече не властват така на пазара на имоти, както преди година, показва още проучването на "Адрес". При 26% от сделките не се постига осезаема отстъпка от първоначално обявената цена. Все пак при 37% от случаите все още се наблюдава движение в цената надолу с до 5000 евро. До 50 евро пък е компромисът, който наемодателите са готови да направят с месечния си наем.
източник: dnevnik.bg