До септември ще бъде приета концепцията, изработена от представители на Министерството на правосъдието и експерти, за държавна политика в областта на правосъдието за детето.
Това каза пред журналисти министърът на правосъдието Маргарита Попова, която заедно с министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов, омбудсманът Константин Пенчев и експерти представи идеята пред журналисти.
Министър Попова добави, че вече половин година се работи по изчистването на концепцията на новия закон, който предвижда не само закрила на детето, но и регулиране на правата му.
„Първо трябва да се определи статутът на детето като личност с права, които искат гаранция, а след това идва грижата на държавата да гарантира тези права“, заяви тя.
Министър Попова посочи, че превенцията на противообществените прояви на детето трябва да се извършва със защитни мерки, а не с наказателни.
Тя уточни, че след приемането на концепцията ще бъде изработен и план-график за първите стъпки за приемането на новия Закон за закрила на детето до края на годината.
"Вече не говорим само за закрила на детето, а и за неговите права", подкрепи я социалният министър Тотю Младенов.
Той заяви, че една от идеите в концепцията е до 2013 г. новородените бебета да бъдат настанявани са приемни семейства, а не в домове за изоставени деца.
Министърът добави, че се обмисля и въвеждане на наказателна отговорност за майките, които изоставят децата си.
"Всяко дете може да бъде върнато от криминогенния път, по който е тръгнало, стига държавата да следва устойчива политика на превенция, на приоритет на възстановителните мерки пред наказателните и да закриля неговите права. Ние не знаем какво всъщност правим за защита на правата на децата в България, полагаме усилия за тях, които са невидими, но резултатът е разочароващ".
Тезата изказа адвокат Ива Пушкарова. Според нея няма дете, което да е закоравял престъпник, и затова в Концепцията на подрастващите се гледа като жертва, а не като насилници.
Пушкарова посочи още, че правителството трябва да обмисли създаването на специализирани състави от съдии и прокурори, които да гледат само дела, свързани с деца.
Това не означава непременно да има специализирани детски съдилища, защото в съдебната система е излишно да разширяват нови институции, уточни тя.
Затова в представената концепция има и текстове, които слагат край на комисиите за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни.
“Трябва ново мислене, не можем само със закон да променяме нагласите”, посочи омбудсманът Константин Пенчев, който изрази удовлетворение от представената концепция за държавна политика в областта на правосъдието на детето.
Омбудсманът се закани, че ще следи отблизо развитието на концепцията в закон, защото „и най-добрата реформа е провал, ако пострада и едно дете".