Близо две трети от българските емигранти в Испания не биха стимулирали децата си да се завърнат в България.
Това сочат данните от изследване на Института за икономически изследвания на БАН за миграционния модел в Испания.
Проучването е осъществено в периода май-юни и обхваща 506 наши сънародници, живеещи в 24 населени места в Испания, обяви зам.-директорът на института доцент Веселин Минчев.
"Майките в по-голяма степен не искат децата им да се върнат у нас, което е симптом, че нещо в държавата ни не е наред", коментира той.
Почти 3 процента от българчетата в Испания не говорят български език, а 15 процента са със слаби познания по родния си език. Близо една трета от родителите признават, че говорят на децата си на български, но те им отговарят на испански.
Над 70 процента от сънародниците ни в Испания нямат намерение да се връщат в България срещу 5 процента, които обмислят подобна стъпка, посочи Минчев. Основната заетост на българите в Испания е в хотелиерството (15%), селското стопанство (12%) и строителството (11%).
Близо половината от изследваните лица демонстрират много добро самочувствие и считат, че по нищо не се отличават от испанците.
"Изглежда, губим една креативна част от населението си, която е способна да се справя сама с проблемите си", коментира Веселин Минчев.
Той посочи, че средната възраст на българските емигранти в Испания е 36 години, като 23 процента от тях са с висше образование.