Част от констатациите в доклада на Европейската комисия можеха да бъдат други, ако комуникацията ни с комисията беше по-добра, коментира председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лазар Груев.
На пресконференция по повод доклада на ЕК за напредъка на страната ни в борбата с организираната престъпност и корупцията шефът на ВКС отчете повишаване на разгледаните и на приключените дела през миналата година и изтъкна, че оправдателните присъди в България са изключително малко – 3,7%.
Той даде пример и с обученията на съдиите у нас, които са се увеличили двойно през последните две години и по думите му това е нямало да остане незабелязано, ако е имало кой да го каже на комисията.
Председателят на ВКС допълни, че комуникацията с ЕК се осъществява основно от правителството и е необходимо това да се промени.
Ще положим усилия повече на брой факти да стигнат до Европейската комисия, заяви Груев, който отбеляза, че е очаквал в доклада да бъдат отчетени в по-голяма степен огромните усилия на съдиите.
Председателят на ВКС заяви, че всички институции, ангажирани с борбата с организираната престъпност и корупцията, трябва да работят заедно. По думите му първо властите трябва да осъзнаят значението на думата „заедно“, а след това да се говори за комуникация с ЕК.
По повод изказванията на министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов за съдиите, Лазар Груев отбеляза, че самата Европейска комисия ни казва, че не трябва да се дават оценки кои са добрите и кои са лошите и че за състоянието на правосъдната ни система не са виновни само съдът или само прокуратурата.
Според него е най-важно констатациите в доклада да бъдат прочетени правилно, да бъдат анализирани внимателно и да се предприемат стъпки за реформиране на съдебната система.
Вчера шефът на ВКС е изпратил писмо до всички съдилища в страната, свързано с препоръките в евродоклада.
Те ще бъдат обсъдени на националното съвещание на съдиите на 3 октомври.