Най-малко 87 души са загинали при двете нападения в Осло, съобщи агенция Ройтерс.
При бомбена експлозия в центъра на норвежката столица вчера следобед бяха убити седем души, а 14 са ранени. Мощната експлозия нанесе щети на сградата на правителството и изпотроши прозорци на 17-етажната сграда, в която е канцеларията на премиера Йенс Столтенберг.
Часове след взрива мъж, облечен като полицай, откри стрелба срещу младежки лагер на управляващата Норвежка работническа партия на остров Утоея, близо до Осло. Броят на загиналите при нападението достигна 80 души.
"Не можем да гарантираме, че броят им няма да нарасне", заяви началникът на полицията. Той определи последствията от стрелбата като "катастрофални". След стрелбата полицията съобщи, че на острова са открити неизбухнали експлозиви и заяви, че двете нападения вероятно са свързани.
32-годишен норвежец е задържан за стрелбата на остров Уторея. Норвежката телевизия NRK съобщи, че името му е Андерс Брейвик. По информация на TV2 задържаният е имал връзки с десния екстремизъм.
Същевременно полицейски източници заявиха, че нападателят изглежда не е свързан с ислямисткия тероризъм и вероятно няма връзки с никоя международна терористична организация.
"Видях хора да скачат във водата, около 50 души, които плуваха към брега. Те плачеха, трепереха, бяха ужасени", разказва 42-годишната Анита Лиен, която живее недалеч от острова.
"Бяха толкова млади – между 14 и 19 години", добавя жената.
Много от младежите са потърсили убежище в близки сгради, когато чули стрелбата. Някои избягали в гората, а други се опитали да се спасят с плуване.
Спасителни лодки издирват оцелели във водите край острова, а хеликоптери прелитат над местността.
"Видях застреляни хора. Опитвах се да седя възможно най-тихо. Криех се зад едни камъни. Видях го веднъж, само на 20-30 метра от мен. Бях ужасен за живота си. Мислех за всички хора, които обичам", казва оцелелият Йорген Беноне.
Премиерът Йенс Столтенберг определи нападенията като "акт на малодушие" и подчерта, че тези, които стоят зад атаките няма да разрушат демокрацията.
"Ще положим всички усилия и няма да се откажем, докато не изясним кой е участвал в нападенията", подчерта Столтенберг.
Депутат от опозиционната Християнска народна партия заяви, че "това е най-кървавото събитие в Норвегия след Втората световна война".
Това е най-голямото нападение в Западна Европа от бомбената експлозия в мадридското метро през 2004 г., при която загинаха 191 души, отбелязва Ройтерс.