Почти половината от жителите на германската провинция Баден-Вюртенберг /48%/ са готови да влязат в граничещата с нея Швейцария, съобщава „Ди Велт“, като се позовава на данни от анкета, проведена от швейцарското издание „Ди Велтвохе“. Анкетираните са привлечени най-вече от ниските данъци и пряката демокрация в Швейцария.
Както отбелязва „Ди Велт“, заедно с Бавария и Хесен Баден-Вюртенберг е един от главните източници на финансови приходи в германския федерален бюджет. В провинцията се намират световно известни компании като Daimler, Bosch, SAP, както и много дребни и средни предприятия, които образуват в региона Рейн-Некар своеобразна германска Силиконова долина.
Баден-Вюртенберг си остава водеща германска провинция по брой патентовани изобретения. Навремето Карл Бенц патентова там първия автомобил, Фридрих Камерер – кибрита, Вилхелм Шикард – първата механична сметачна машина, Ернст Хенкел – първия реактивен самолет. Там са изобретени и електрическият трион, плюшените играчки, дюбелът. Там са родени Хегел, Шелинг, Кеплер, Айнщайн, Хесе, Брехт и Хайдегер.
Жителите на Баден-Вюртенберг никога не са се смятали за пламенни германски патриоти. В началото на ХІХ век те са на страната на Наполеон, в средата на същия век – на страната на Австрия срещу Прусия, а през 1871 г. се присъединяват към създадената от Бисмарк Германска империя /Втория райх/, но без голямо желание, пише Lenta.ru.
Днешните настроения на половината от жителите на Баден-Вюртенберг са отчасти съзвучни с инициативата на представители на ултраконсервативната Швейцарска народна партия (SVP), които предложиха промени в конституцията на Швейцария, така че граничещи с нея държави да могат да влизат в състава на конфедерацията. Членовете на SVP биха искали да видят в състава на Швейцария не само германския Баден-Вюртенберг, но и погранични райони на Франция, Австрия и Италия.
Желанието обаче на част от населението на Баден-Вюртенберг да излязат от състава на Германия и да се присъединят към Швейцария е фактически неосъществимо, отбелязва „Ди Велт“. В германската конституция е предвидено, че каквито и да са териториални промени могат да бъдат направени само след общонароден референдум, а също така е предвидена „федерална принуда“ за териториални образувания, които по някакви причини отказват да изпълняват „федералния си дълг“.
източник: dnes.bg