Вдигайте ръка, преди да преминете през пешеходната пътека. Така ясно и недвусмислено ще заявите своето намерение, шофьорите ще могат да ви видят навреме и ще останете жив и здрав. Това призовава ръководството на КАТ – София, пише “24 часа”.
Новата инициатива се опира на действащия и в момента Закон за движение по пътищата. Според чл. 120 това право се дава на всеки пешеходец. Практиката е отдавна известна в Европа, но у нас никой не я ползва, коментираха още експертите.
Най-уязвими на пътя са пешеходците и затова вниманието ни е насочено към това да запазим всеки живот на пътя, коментира началникът на КАТ - София Богдан Милчев.
"Искаме цялото общество да се присъедини към идеята и да разбере, че когато пешеходците визуално заявяват намерението си, със сигурност шофьорите ще имат време да спрат", обясни Богдан Милчев.
Според чл. 120 от сега действащия закон за движение по пътищата всеки човек, който се намира на тротоара, може да вдигне ръка и да поиска предимство.
Това обаче не е популярно и в момента никой не се възползва от него, коментират специалистите.
От КАТ отчитат още, че не е работено активно в последните 10 години по линия пешеходци.
Много често деца и възрастни изкачат изненадващо на пътя и шофьорите нямат време да реагират адекватно. Тогава винаги е ясен изходът от този сблъсък и той е в полза на автомобила.
Само за последните 40 дни по столичните улици са загинали 4-ма пешеходци, ранени са 67.
В сравнение със същия период на м. г. има намаление на броя на убитите, но от КАТ не са доволни от резултатите.
Да се вдига ръка не е задължително, а само препоръчително, обясняват от столичната Пътна полиция.
"Аз искам да мина!” Така шофьорът ще е предупреден и може дори да примигне със светлини, че му дава път"Пресичам! Спрете!”.
Ако пешеходецът е подал този сигнал, шофьорът вече е длъжен да се съобрази. Наказанието в противен случай е 50 лева за отнемане на предимство.
Като общество имаме много работа, защото е добре да научим и децата си на това. Когато от малки са запознати със своето право, те ще могат да се възползват от него и да пазят живота си, коментира заместник-началникът на КАТ - София Иво Писанов.
"В момента 30 екипа на КАТ работят в столицата, но не може да сложим до всеки пешеходец полицай", коментира Богдан Милчев, цитиран от “24 часа”.
източник: dnes.bg