В Италия не се декларират 51,2 процента от данъчно облагаемите суми, което поставя страната на първо място по укриване на доходи в Европейския съюз, съобщиднес в информационния си бюлетин Асоциацията на италианските данъкоплатци, предаде АСН.
На второ място е Румъния с 41,6 процента, а трета е България с 38,3 на сто. Челната "петорка" допълват Естония и Словакия - съответно с 37,4 и 32,4 процента укрити доходи.
Според НСИ, който прави изчисления по обща за целия ЕС методика, само 10% от икономиката ни е в сивия сектор. Този процент обаче няма отношение към криенето на данъци за имущество и обхваща само производството на стоки и услуги, за които са спестени ДДС, акцизи, данъци върху приходите и труда.
Според анкета на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) през изминалата година у нас сивият сектор е обхванал 42% от икономиката. Анкета сред гражданите показва дори още по-висок дял на сивата икономика 58%, като в последните години продължава да расте.
Изнесените данни са близки до оценките, правени от български неправителствени организации, но надвишават 4 пъти оценките на официалната ни статистика.
Изненадващо гърците не са в предните редици, въпреки че съседите ни се славят като шампиони по заобикаляне на задълженията към хазната.
Най-съвестни са данъкоплатците в Швеция, където недекларираните суми са едва 7,6 на сто, в Белгия - 10,3 и във Великобритания - 11,9 процента.
Проучването се базира на данни от финансовите полиции на страните от ЕС.
"Рекордьори" в Италия по неплатени данъци са фирмите за дизайн и поддръжка на сайтове за продажба на стоки и услуги в интернет, предава БТА.
Регистрирани са 2,225 милиона такива сайта, но само 800 000 от тях са редовно фактурирани, което означава, че два от всеки три сайта за електронна търговия нямат създатели и просто "са възникнали от само себе си".
Тъй като всеки сайт или портал има нужда и от обновление, то италианските специалисти изчисляват данъчните загуби на около 3 милиарда евро годишно.
"Анализът показва, че агенциите за уеб маркетинг укриват повече доходи от погребалните бюра. Те прибират много високи хонорари от продавачите на стоки и услуги в интернет, след което изчезват безследно," констатира президентът на Асоциацията на италианските данъкоплатци Виторио Карломаньо.