Ограничения за новите шофьори са подготвили след консултации експерти и КАТ. Мерките са записани в проекта за Национална стратегия за подобряване на безопасността по пътищата до 2020 г.
Новоиздаваните шофьорски книжки да бъдат “под условие” предлагат от Българската транспортна камара, които участват в проекта, пише в. „Труд“.
Идеята е свидетелството за правоуправление да е временно с тригодишен срок. Ако в този период шофьорът направи нарушение, книжката ще бъде отнемана и ще трябва да се мине нов курс на обучение, както и да се държи повторен изпит.
Сред предложенията са и новите шофьори да имат само 32 контролни точки в талона си, да нямат право на позволените 0,5 промила алкохол в кръвта и да не могат да карат без пълнолетен придружител между 23,00 и 5,00 ч.
На колата пък задължително ще трябва да има стикер “Внимание! Млад шофьор”.
В същия документ е предвидено и допълнително обучение за шофьори над 65 г. заради промените в зрението и организма им с напредването на възрастта.
Предлаганите промени засягат и мотоциклетистите. При тях се обръща внимание на това, къде са поставени номерата на моторите.
За да се контролира скоростта чрез радарите и с камери и да могат да се глобяват нарушителите, промените ще регламентират къде да се слагат табелите така, че да бъдат снимани от устройствата на пътя.
Вчера стана ясно, че част от проекта за Националната стратегия за подобряване на безопасността на движението по пътищата е и идеята младежите, навършили 16 г. и изкарали шофьорски курс, да могат да карат с придружител най-малко 5000 км, преди да навършат пълнолетие.
Транспортният министър Ивайло Московски и автоинструкторите обаче се обявиха против подобна възможност.
Промените в Закона за движение по пътищата (ЗДП) ще бъдат внесени в Народното събрание в началото на новия парламентарен сезон.
Подобни поправки в ЗДП бяха разсисквани през ноември 2008 г. от предишното Народно събрание. Депутатите ги отхвърлиха, защото решиха, че се нарушава принципа за равнопоставеност.