Големият християнски празник Успение на Пресвета Богородица се оказа и добър начин за предизборна агитация в Пловдивско. Действащи кметове и кандидат-управници на различни села организираха екскурзии на ромите от населените места до Бачковския манастир.
Десетки автобуси с табели "случаен превоз" стоварваха роми в центъра на Бачково.
Главната улица заприлича на пазара от "Столипиново", а поляните пред обителта се напълниха с къмпингуващи роми, някои от които разпънаха дори импровизирани палатки.
"Кметът ни води тук", разказа пред Dnes.bg момче от ромски произход от пловдивското село Цалапица.
Автобус с 40 роми стовари групата на разклона за манастира и блокира движението. Наложи се патрул на КАТ да регулира трафика, докато пътниците слязат от превозното средство.
"Водят ни тук, после ни казват за кого да гласуваме, ама ние вече си знаем", твърдеше жена от автобуса.
Козунак, домати и мръвки бяха основната храна на пикника.
В другия край на поляните бяха българите, част от които са пренощували под открито небе с надеждата, че ще се излекуват от тежки заболявания. Вярва се, че в нощта срещу 15 август Божията майка изпраща благодат и лекува болните.
"Като малък синът ми се разболя тежко и лекарите не му даваха шанс, че ще живее, след като преспахме в манастира, той се излекува", разказа Митра Котева от село Брестник. Оттогава всяка година на Голяма Богородица тя се реди на дълга опашка, за да се поклони пред Чудотворната икона от Бачково.
"Слепи деца са проглеждали, а недъгави са прохождали, след като пренощуват тук", твърди Иванка Вършинова, която също спи всяка година на поляните до манастира.
И докато някои хора се редиха на опашка за свещи, други изпълниха ресторантите в района.
Търговията по главната улица процъфтяваше. Според майстора на кебапчета Йордан Ничинков, който от 20 години работи в Бачково, напоследък в района идват по-малко посетители.
"Има по-малко хора, но за ядене всеки има пари, кризата е измислица", смята Йордан.
Само до обяд пред Чудотворната икона от Бачково се поклониха над 10 хиляди души.