Министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов подписа заповед за забрана за сключване на договори за дарения в Министeрството на вътрешните работи.
Заповедта влиза в сила от 1 септември тази година.
Изключения ще се правят само за дарения от общини, държавни структури, държавни предприятия или търговски дружества със 100% държавно участие в капитала, международни организации, органи или институции на ЕС.
Публичният регистър на даренията в МВР, съдържащ информация за сключените договори след 1 януари 2011 г., ще започне да функционира от 1 октомври.
Скандалът с даренията на МВР започна след тв репортаж, в който полицай разкри, че автомобилите на фирми, дарители на МВР, се „пропускат“ при проверки.
Той разказа как в столична караулка има странен неофициален списък с модели и номера на коли, както и с инструкция те да не бъдат спирани. Причината е, че принадлежат на фирми, които правят дарения на полицията.
След осветляването на скандала обаче Константин Иванов от дирекция "Престъпления по пътищата бил принуден да напусне системата след натиск, тъй като срещу него започнали дисциплинарни производства.
Впоследствие в медиите излезе общата сума, която вътрешното министерство е приело като дарения от началото на годината. Изтече и информация, че МВР приема дарения от осъдени и разследвани бизнесмени, а даренията към ведомството рязко са се повишили след идването на ГЕРБ на власт.
Критиките срещу практиката за приемане на дарения от страна на МВР намериха място и в доклада на ЕК.
Преди дни от вътрешното ведомство отчетоха, че от страната за първото полугодие са получени общо 3 871 458 лева от дарения. От тях в натура са 3 623 811 лева под формата на гориво, компютри и др., а в пари – 247 647 лв.
Към 30 юни МВР e получило 15,2 млн. лева от ЕС. За второто тримесечие даренията са намалели с 40%, твърдят от МВР.