Банката "Морган Стенли" предупреди, че САЩ и Европа са "опасно близо до рецесия", въпреки координираните усилия за съживяване на растежа, пише вестник "Дейли телеграф".
"Не виждам нищо, което може да ни убеди, че може да бъде избегната нова глобална рецесия. Нерешителността на европейските лидери във връзка с дълговата криза и спрялото възстановяване на САЩ са сериозни предпоставки за рецесия", посочва един от играчите на борсата в Лондон.
Междувременно златото достигна нова рекордна цена от 1850 долара за тройунция, а новите страхове за втора рецесия в САЩ и Европа, предизвикани от доклад на инвестиционна банка, доведоха до драстичен спад на акциите на американските борси в четвъртък.
Индексът "Дау Джоунс" падна с 3,68 %, следвайки пропадането на европейските борси часове по-рано. По-общият индекс "С енд П" 500 падна с 4,46 %, а технологичният "Насдак" беше ударен по-силно, падайки с 5,22 %. Пропадането беше провокирано от доклад на банката „Морган Стенли”, в който се отправя предупреждение, че световният ръст се забавя и САЩ и Европа са на ръба на изпадане в нова рецесия, две години след края на предишната, предаде Фокус.
Икономистът от Института за пазарна икономика Красен Станчев очерта няколковъзможности за изход от кризата.
"Първата възможност е увеличаването на количеството евро в обръщение, което е увеличаване на инфлацията, така нареченото инфлиране на дълга. Второто решениее под някаква форма дълговете да бъдат опростени. Третото решение, според мен, е най-важното, да се даде ясен мандат на икономическия съвет, този мандат да бъде подобен на мандата на Международния валутен фонд. Това, което се случва по-нататък е на страните, които имат проблеми, да им бъде създадена среда, в която те да спазват своите задължения. Това означава, че ЕС не трябва да се централизира, ако може така да се каже, а трябва да се децентрализира, да се премахнат ненужни институции – като Европейския парламент, Европейската комисия и да се създаде по-голяма конкурентна среда”, каза експертът. Станчев допълни, че четвъртият варианте по-голяма централизация, опит за създаване на Министерство на финансите на ЕС, уеднаквяване на данъците и покриване на задълженията чрез емисия на европейски облигации.
Според икономиста, в България трябва да се премахнат несъстоятелни държавни органи и трябва да се съкратят бюджети и функции на най-харчещите министерства. Станчев добави, че е възможно да се промени сегашната данъчна система, ако правителството поема ангажименти, които не може да покрие с данъците, които събира в момента.
източник: actualno.com