Десет години след атентатите на 11 септември Съединените американски щати все още се борят с техните последствия, водейки две скъпоструващи войни, загубили завинаги илюзията, че са неуязвима суперсила.
Бен Ладен най-после беше убит през май т.г., но равносметката за САЩ остава много тежка. Повече от 100 000 американски войници все още са в Афганистан. Около 7500 военнослужещи от САЩ и техните съюзници загинаха в Афганистан или в Ирак – два конфликта, финансирани чрез заеми, които допринесоха за експлодирането на американския дълг.
Спечели ли Бен Ладен своята битка срещу САЩ? Атентатите от 11 септември, дяволски лесни за изпълнение, не сложиха ли край на един век на американската хегемония? В краткосрочен план отговорът изглежда положителен. Това беше голяма победа за Бен Ладен", смята Джулиън Зелизър, специалист по история на политиката в университета Принстън.
"Като терористичен акт или криминално престъпление, това беше успех. То разкри милиони пропуски в системата за национална сигурност, това беше катастрофа за страната, както в психологически план, така и като цена на човешки загуби", добави той.
Според някои анализатори американското решение незабавно да започне война срещу тероризма е довело до последици, по-гибелни от самите атентати.
"Имаше момент, причинен от нещо като национален синдром на посттравматичен стрес, в който САЩ приеха всички пресилени реакции на администрацията на Буш. Това изпрати послание за паника, за преувеличена реакция –, обяснява Дейвид Роткоф от Фондацията "Карнеги"Или сте с нас или сте с терористите".
Последваха десет години афганистанско блато, интервенция в Ирак, която отдалечи Вашингтон от съюзниците му, гаври със затворници в иракския затвор "Абу Гариб", които накърниха имиджа на САЩ.
Грубите разпити на заподозрени в тероризъм, задържането в Гуантанамо на "вражески бойци", с които американският политически елит не знаеше какво да прави, нарушиха някои основополагащи принципи на американската конституция.
А дългът, възлизащ на милиарди долари, натрупан заради американските войни, още повече задълбочи икономическата криза. Все пак в дългосрочен план мнението на историците относно последиците от 11 септември е по-умерено.
Американската демократична политическа система оцеля, въпреки че някои обвиняват закона за патриотизма в нарушаване на свободите. Америка стана по-сигурна страна, като засили сигурността на въздушния транспорт и преструктурира разузнавателните служби. Имаше осуетени заговори и нито една значителна терористична атака не беше извършена на американска земя.
Десет години по-късно, грандиозните мечти на Бин Ладен за международен джихад не се сбъднаха."Той не беше истински международен лидер, а след смъртта му Арабската пролет показа, че ислямският фундаментализъм не е единственото желание на народите в този район", отбелязва Джулиън Зелизър.
След десет години "война срещу тероризма", най-голямата заплаха за сигурността на американската свръхсила вече може и да не е непременно тероризмът.
"Единадесети септември е важно събитие, но не е в основата на големи геополитически и геоикономически промени", обяснява Роткоф.
Според него икономическият, дипломатически и стратегически възход на Китай, Индия или Бразилия ще допринесат повече за намаляването на американската мощ, отколкото действията на Бен Ладен.
Освен това не трябва да забравяме вътрешния държавен дълг, безработицата и застаряването на населението, които също са заплаха за западното превъзходство.
източник: dnes.bg