Налагането на нови и нови ограничения в публичните разходи и орязване на бюджетните дефицити тласка световната икономика към катастрофа. Този подход на САЩ и Европа цели най-вече да успокои глобалните финансови пазари.
Това се казва в годишния доклад на комисията на ООН за икономическа развити е търговия UNCTAD, разпространен във вторник.
В текста, озаглавен "Предизвикателства пред политиката след кризата", се призовава да започне увеличаване на заплатите, налагане на по-строга регулация на финансовите пазари (включително завръщане към системата на т.нар. управлявани обменни валутни курсове) и целенасочено скъсване с мисленето, в което на първо място се мисли за пазарите.
"Посланието ни е много прагматично - много бързо трябва да обърнем посоката", заяви генералният секретар на UNCTAD Супачай Панитчпакди, който е бивш шеф на Световната търговска организация.
Според него да се отговаря на кризата с фискално затягане на коланите и погрешен и неадекватен подход.
Водещият автор на доклада Хайнер Фласбек твърди, че глобалната икономическа ситуация е изключително опасна и без нови стимули в най-добрия случай ни очаква десетилетие на стагнация.
Сегашната политика е катастрофална, казва Фласбек, който е бивш финансов министър на Германия, а днес ръководи отдела за стратегии по глобализацията и развитието в UNCTAD.
"Ако навсякъде лихвите са почти нулеви и правителствата следват политика на минимални фискални дефицити и намаляване на разходите, то всичко това ще приключи с перманентна рецесия", допълва той.
"Безработицата е силно зависима от търсенето. И ако нямате търсене, то трябва да се намеси правителството с мащабни програми за стимулиране на икономиката. В миналото това бе сценарият на САЩ. Сега положението е по-зле, защото заплатите нарастват по-бавно, което налага програми с по-големи стимули."
В доклада се посочва, че възстановяването от финансовата криза става не само с безработица, което не е било неочаквано, но и с по-ниски заплати. В САЩ, ЕС и Япония, които съставляват 70% от световната икономика, хората очакват стагниране на заплащането.
"Да не се залъгваме - това е реалистичен сценарий за целия развит свят. Ако не разберем поуките веднага и наистина много бързо, просто не ни остават други инструменти. Какво ви остава за възстановяване на икономиката при свити заплати и намаляващи очаквания на частния сектор и домакинствата? Нищо", каза Фласбек на пресконференцията при представяне на доклада.
Прогнозата му е в най-добрия случай догодина икономическият ръст на световната икономика да се забави до около 1.5%, което е наполовина от 3.1%, прогонизирани от ООН.
В доклада голяма част от вината за кризата е стоварена върху дерегулирането на финансовите пазари, довело до стадни действия на скулантите и свръхконцентрация на банковата дейност.
"Виждали сме го в миналото и много хора така и се си взеха поука, че държавите проявяват прекалено доверие към финансовите пазари. Отново и отново виждаме, че финансовите пазари не са много прецизни в оценката си. Хората обаче продължават да вярват в съкращенията на разходи, защото искат да успокоят именно тези пазари, които им дават добър рейтинг, включително и рейтинговите агенции, които далеч не винаги дават правилна оценка", казва Супачай.
Фласбек прогнозира и много неефективна среща на Г-20 през ноември, на която ще се договорят "много слаби" мерки за справяне с кризата и отново ще се подценя влиянието на финансовите пазари. "
източник: dnevnik.bg