„Вече си имам основен опонент и съм много щастлив от това нещо“. Така кандидат-президентът на левицата Ивайло Калфин коментира номинацията на Росен Плевнелиев на пресконференция днес.
„Моят основен опонент е г-н Плевнлиев и смятам да съсредоточа там своите усилия. Аз не се притеснявам от г-жа Кунева, моите уважения към нея. Два пъти съм се изправял в пряк сблъсък срещу нея и съм я побеждавал”, обясни той.
Калфин аргументира позицията си и с резултати от изследване за нагласите за изборите, направено от щаба на БСП. По дани на партията основните опоненти за спечелване на президентските избори били той и Росен Плевнелив.
Сега вече може да се говори за основните теми за дискусия в обществото, подерта Калфин и покани кандидатът на ГЕРБ на публичен дебат.
„Аз съм готов във всеки един момент, в който Плевнелиев реши, че може да застанем и публично да говорим по важните въпроси“, заяви той.
Калфин призна професионализма на опонента си, но подчерта, че истинският дебат трябва да бъде за конкретните правомощия на президентската институция и идеите за развитие на страната.
„Аз очаквам дебатът да бъде политически”, допълни той.
Според него най-важните качества, които трябва да притежава президентът, не са познанията в една или друга област, а политическите компетенции.
„Държавата не е фирма, тя не иска добро управление, още повече президентът не се занимава с управлението на страната. Президентът трябва да прави политика, да има възможности, контакти и да ги прилага“, обясни Калфин.
Кандидатът на левицата заяви, че основните цели във вътрешен и международен план, които трябва да си постави президентът, са търсене на перспективи за здравеопазване, доходи, образование, условия за бизнес и екология.
„Очаквам, даже съм нетърпелив г-н Плевнелиев да определи мястото, формата, по който ще започне този дебат”, каза Калфин.
След това той даде няколко съвета на опонента си от ГЕРБ.
Според Калфин Плевнелиев само ще спечели, ако се опита да се отграничи от Бойко Борисов, който при представянето на кандидат-президентската двойка на няколко пъти подчертал, че всъщност неговият фаворит е бил Цветан Цветанов.
След това продължи с коментар, затова че Борисов е "наговорил някои думички" на представянето на Плевнелиев, като тези, че ще му забрани да открива магистрали.
„Кандидат-президентът не е човек, на който да може да му се разрешава или забранява каквото и да е било”, заяви Калфин.
Вторият съвет, който даде на Плевнелиев, беше да спре да повтаря, че не може да се отказва на Борисов, защото „ще трябва да му откаже някои неща“.
По думите му президентската институция трябва да бъде уважавана и конституционните правомощия на държавния глава да бъдат добре познавани.
Калфин подчерта, че пренебрежението към президентската институция от страна на премиера Борисов трябва да бъде променено.
Подобно на лидерът на ДПС Ахмед Доган и той сподели съмненията си, че изборите могат да бъдат манипулирани от ГЕРБ, но се аргументира със сътраха, който видял у хората по места при посещенията си в различни региони.
„Мен не ме е страх нито от ГЕРБ, нито от манипулации. Но срамно ми е, че нашата държава в 21 век кани международни наблюдатели, които да следят дали са честни изборите. Адски неудобно е това нещо. България е единствената държава, член на ЕС, която в Съвета на Европа има все още мониторинг”, заяви Калфин.
Затова червеният кандидат-президент е разговарял с останалите претенденти за „Дондуков“ 2 да обединят усилията си, за да се гарантира честността на кампанията.
В края на пресконференцията стана ясно, че на 12 септември по време на пленум на Национални съвет на БСП ще бъде обявена кандидатурата на левицата за вицепрезидент.