Българският министър на външните работи Николай Младенов и турският министър за Европейския съюз Егемен Багъш разменили остри реплики по повод Израел, съобщава вестник "Хюриет". Повод за това станало изразеното от Николай Младенов съжаление за решението на Турция да експулсира израелския посланик.
"Не мисля, че изгонването на израелския посланик е добра идея, тъй като то ограничава възможностите за диалог", казал Младенов пред репортери преди срещата си с Багъш вчера в Анкара. Той отбелязал, че държави държат своите посланици дори в Сирия, за да гарантират, че комуникационните канали ще останат отворени, въпреки, по думите му, все по-репресивния характер на режима в Дамаск. Партньорството между Турция и Израел има дълбоки корени, припомнил министър Младенов и изразил надежда двете страни да възприемат "поведение, което ще е от полза за сигурността на целия регион".
Егемен Багъш отговорил, че България е щяла да обмисли налагането на подобни санкции срещу Израел, ако нейни граждани са били убити в международни води и тя не е била получила извинение повече от година по-късно. Тогава Николай Младенов отбелязал, че "никой български гражданин никога не се е опитвал да наруши блокада".
Багъш и негови сътрудници на свой ред припомнили, че израелските командоси щурмуваха турския кораб "Мави Мармара" в международни води. Девет турски пропалестински активисти бяха убити при акцията през май миналата година срещу международна хуманитарна флотилия, опитваща се да достигне ивицата Газа въпреки наложената от Израел блокада на палестинската територия.
Високопоставен сътрудник на Егемен Багъш омаловажил дипломатическия инцидент с Николай Младенов, като казал, че той не е помрачил последвалия работен обяд между двамата министри.
"Атмосферата на обяда бе много чистосърдечна, дори бодра. Ако всеки път се обиждахме от такива забележки, нямаше да сме способни да водим никакви преговори", отбелязал той пред "Хюриет".
Николай Младенов подчертал, че е приятел и на Турция, и на Израел, и обяснил, че е обезпокоен, че кризата между двете страни може да неблагоприятни последици за региона на фона на вече нарастващото напрежение в арабските страни. БТА