Корупцията "струва" на европейската икономика 120 млрд. евро на година (приблизително колкото е и бюджетът на ЕС), като икономическата криза прави антикорупционните мерки все по-неотложни.
По този повод евродепутатите приеха днес резолюция, в която призовават за общоевропейски санкции и настояват държавите членки да поемат твърд политически ангажимент за засилване на антикорупционните правила, съобщиха от пресцентъра на Европарламента.
В приетия текст парламентът призовава Европейската комисия (ЕК) да изведе борбата срещу корупцията като приоритет за следващите години, както и да обмисли съставянето на оценъчни доклади за проблема през 2012 г.
Депутатите изтъкват, че липсва политически ангажимент за вземане на решения за борба с корупцията във всичките ѝ форми, както и че антикорупционното законодателство не се прилага еднакво в държавите членки или прилагането му е "незадоволително".
Санкции на ниво ЕС
Евродепутатите искат да бъдат приети общоевропейски правила за определянето на корупцията и санкциите за нея, като се имат предвид трансграничното ѝ измерение и последиците за вътрешния пазар.
Те настояват да се хармонизира европейското законодателство за защитата на лицата, подаващи сигнали за нарушения. То трябва да включва защита срещу съдебно преследване по обвинение в обида и клевета и криминализиране на незаконното обогатяване.
Антикорупционни доклади
Европейската комисия пое ангажимент да съставя нови антикорупционни доклади, които да отразяват усилията, но и пропуските на 27-те държави членки.
Депутатите отбелязват, че "борбата с корупцията предполага повече прозрачност при финансовите транзакции", особено при транзакциите с участие на офшорни компании.
Корупцията прониква в политиката и медиите
Резолюцията призовава всички европейски институции да гарантират повече прозрачност, като съставят етични кодекси или подобрят вече действащите. Настоява се още да се добавят ясни правила за конфликтите на интереси.
Отправя се и призив за действие по предотвратяването на корупцията в политическите среди и медиите, включително като се засили прозрачността и надзора на финансирането и разпределянето на средства.
За гражданите на ЕС корупцията е сериозен проблем
Четирима от всеки петима граждани на ЕС разглеждат корупцията като сериозен проблем в своята държава, сочи проучване на Евробарометър от 2009 г. В друго допитване 88% от анкетираните са посочили, че ЕС трябва да направи повече в борбата срещу порочните практики.
Още икономически новини от Европа четете в Investor.bg.