За първи път в България граждани ще съдят колективно община заради чистотата на въздуха. Асоциацията за европейска интеграция и права на човека и сдружението на предприемачи "Бизнес експертен съвет" подадоха безпрецедентен иск срещу община Пловдив. Целта е администрацията и местната екоинспекция да бъдат принудени да вземат мерки.
Делото е заведено от юристите от асоциацията, ръководена от адвокат Михаил Екимджиев, както и общинския съветник (кандидат за нов мандат сега) и бизнесмен Любозар Фратев, които живеят и работят в Пловдив. Те не търсят никакво парично обезщетение, а искат общината и екоинспекцията да бъдат осъдени "да преустановят бездействието, да предприемат ефективни действия за опазване на околната среда и чистотата на атмосферния въздух".
"Решихме това да бъде акция на гражданска самозащита и за да не бъдем обвинени, че тя има меркантилни или политически съображения, не търсим обезщетение", обясни Екимджиев. По думите му местната власт трябва да бъде принудена да изпълни закона и европейските директиви. "Дължим на децата си и на себе си запазването на живота в нашия град", допълни той.
Кой може да се включи
Всеки, който е живял в Пловдив от 2008 г. до 2011 г., може да се включи в иска, след като окръжният съд в града публикува обявлението за него. На първото заседание магистратите трябва да решат как да разгласят на жителите на града, че има такова дело, и ще определят срок, в който всички желаещи могат да се присъединят към него. Гражданите трябва да подадат молба до съда, че искат да участват в процеса.
Поводът
Поводът за завеждане на делото е изследването на Италианския статистически институт за качеството на въздуха в европейските градове. То установи, че Пловдив е сред 30-те най-замърсени градове на континента и ситуацията в него е по-лоша, отколкото в Торино, Милано и София например.
Показателите на три замърсителя надвишават 2.6 пъти допустимото, а най-сериозно е положението с фините прахови частици. Според други изследвания въздухът във втория по големина град в България е тровен най-вече от отоплението на мазут, следват автомобилният трафик, строителството, лошата чистота на улиците особено през зимата след опесъчаването им, липсата на достатъчно зелени площи.
По думите на Екимджиев замърсяването на въздуха в Пловдив се дължи на "надделяването на корупционни съображения в общинския съвет, което всяка година спира газификацията на обществените сгради". "Има силно мазутно лоби, заради което училищата, детските градини и административните сгради продължават да не са газифицирани", обясни той.
Има план, но не се изпълнява
В иска се сочи, че общината има програма за подобряване на качеството на въздуха още от 2004 г., която не само не е изпълнена, но и положението в града се влошава. Самата местна власт в годишните си отчети признава, че резултатите са или скромни, или изобщо липсват.
Миенето на улиците например е неефективно, защото мръсната вода не се извежда бързо и след като асфалтът изсъхне, прахът остава по платното. През цялото това време общината и екоинспекцията са били наясно със ситуацията, тъй като се прави денонощно измерване на качеството на въздуха и резултатите се съобщават на местната власт.
И двете обаче са бездействали – общинските власти не са взели мерки за подобряване на чистотата, а инспекцията не ги е наказала за това. Сред медицински изследвания лошият въздух е причинител на много заболявания, включително и рак, и е рисков фактор за възрастните, децата и хората с белодробни заболявания.
Какво може да се случи
Ако колективният иск спечели в съда, двете институции ще бъдат осъдени до 6 месеца да приведат въздуха в Пловдив в нормите. "Макар да сме наясно с реалността в съдебната система, подадохме иска с надеждата и вярата, че законът ще бъде спазен.
В противен случай ще сезираме прокуратурата и Европейската комисия, която води строг мониторинг за степента на запрашаване", отговори Екимджиев на въпроса какво ще стане, ако и след тези 6 месеца въздухът в общината е все така мръсен. "Вярваме, че живеем в правова държава, и едно осъдително решение срещу община Пловдив е с подчертан обществен интерес, а всеки, който откаже да го изпълни, си вкарва политически автогол", каза адвокатът.
Кметът на Пловдив Славчо Атанасов вчера не отговаряше на мобилния си телефон, за да коментира иска.
източник: dnevnik.bg