Регистрацията на автомобили, която не е вписана на новия им собственик до 14 след покупка, да става невалидна. Това планират от МВР с промени в наредба, която все още се обсъжда и не е окончателно приета, съобщиха представители на ведомството по време на конференция за автомобилното застраховане, организирана от портала insmarket.bg в София. Основната причина за предлаганата промяна са законови пропуски, които позволяват на граждани от Румъния да купуват коли в България, след което ги използват в чужбина, но не ги регистрират по местоживеенето си.
Когато тези автомобили станат виновни за пътен инцидент, обезщетенията се изплащат от българския Гаранционен фонд, тъй като нямат валидна застраховка "Гражданска отговорност". Българските компании и надзорът отбелязаха, че това ощетява застрахователите у нас и техните клиенти. Парите в Гаранционния фонд идват от вноски на застрахователите, които ги събират от клиентите си при сключването на задължителната полица "Гражданска отговорност". Ако парите в него намалеят, ще се наложи вдигане на вноската.
По данни на контролните органи около 4000 са автомобилите, купени от румънски граждани у нас, които след това не са били регистрирани. Полицията в съседната държава е започнала да напомня на собствениците им, че са длъжни да направят нова регистрация, като в резултат такава вече имат 500 автомобила.
Според Коста Чолаков, изпълнителен директор на застрахователя "Интерамерикан България", причината за проблемите с покупките на коли от румънци са пропуски в закона, липса на обмен на информация и минимални санкции, някои от които дори не могат да се прилагат на практика. Той отбеляза, че българското МВР не получава информация за автомобили, които са купени от румънци и след това се управляват извън България.
Заместник-председателят на Комисията за финансов надзор Борислав Богоев отбеляза, че проблемът с покупката на румънски автомобили е на българската страна и решението трябва да дойде от българските власти. Богоев разказа за примери с българи, които по документи притежават стотици автомобили, но на практика са само фиктивни собственици. Голяма част от тях не притежават нищо, дори често са неграмотни и дори да се подведат под отговорност от съда, същинските собственици няма да бъдат наказани.
Според Богоев това трудно може да се поправи с ограничение за брой автомобили, които едно лице може да притежава, но може да се използва и опитът на скандинавските страни, в които за повече от определен брой коли на членове от семейството се плащат много високи данъци и регистрационни такси.
източник: dnevnik.bg