Извънредният Консултативен съвет за национална сигурност (КСНС), свикан от президента, заради "етническото натоварване на протестите в страната" приключи, но от изявленията след него остана впечатлението, че изказалите се са били на различни събития.
Според Георги Първанов по време на продължилите два часа и половина разговори са били избистрени идеи за по-нататъшно "категорично и безкомпромисно санкциониране на изразителите на етническа и религиозна нетърпимост". Сред идеите, които ще се харесат на обществото, със сигурност са тези за нова мащабна проверка на незаконно забогателите лица и създаването на регистър и постоянното наблюдения на хората с три и повече висящи дела.
Обсъденото разширяване на полицейското присъствие в малките населени места също ще срещне подкрепа и ще даде надежди на хиляди българи. Управляващите си посипаха и главата с пепел заради неспособността в продължение на много години на редица институции и органи да се справят с този реалните проблеми, които е създавал Кирил Рашков в Катуница.
Премиерът Борисов, който откакто е дошъл на власт, периодично критикува президента Първанов, пръв подложи под съмнение реалната полза от събирането днес. По неговите думи, по време на разговорите е имало и конструктивни предложения, и такива, които няма как да се случат. Най-запомнящото се от изказването на Борисов е да се "затвори" случая Катуница и призивът към кандидатите за президент да бъдат "по-нормални".
Лидерите на опозиционни партии, присъствали на КСНС, обаче не спестиха остри критики към провелата се среща. Михаил Миков от БСП определи съвета, като уникален за най-новата история на страната, тъй като на него не е присъствал министърът на вътрешните работи, определен, като "отпускар". "Всички ясно заявиха позицията си, но не се даде ясна представа за ситуацията", обобщи Миков.
Лидерът на ДСБ Иван Костов определи темата и разговорите по време на съвета като "общи приказки". По думите му президентът и премиерът не са могли да се насочат към сърцевината на проблема - работи ли българският етнически модел.
Очаквано, Волен Сидеров от "Атака" беше най-краен, като определи събирането при президента, като "безсмислено упражнение". Имаше само констатации и клишета, и стремеж за замазване на проблема, обобщи кандидатът за президент.
Това, което сега буди любопитство е дали Георги Първанов ще спази традицията да разпространи пълната стенограма от разговорите по време на съвета. Премиерът вече обяви, че няма против неговите изказвания да бъдат оповестени...
източник: dnevnik.bg