Образованието, здраве и входовете в пенсионната система - това са концептуални неща, за които в момента не се мисли.
Това е една от основните критики на бившия социален министър Емилия Масларова към идеите за пенсионната реформа, които се налагат в момента.
Тя подчерта, че мисленето за пенсионната система е всъщностмислене за бъдещето и не може да се изгражда една такава структура, без да има план за следващите поне 30 години напред.
Не може да променяш всяка година по нещо - това води до несигурност, която сама по себе си отблъсква и съответно изважда и дори изгонва хора от пенсионно осигурителната система, посочи Масларова.
Според нея в момента една част от намаляването на приходите от вноски се дължи именно на това, че българските граждани нямат сигурност и съответно стимул да правят своите вноски.
Има сериозен наплив за бързо пенсиониране и хората се пенсионират в първия възможен момент, за да не ги хванат промените, които те самите не знаят какви ще бъдат, допълни Емилия Масларова. Според нея трябва да се наблегне на стимулите за това, хората да останат на работните си места възможно по-дълго време.
Трябва да има дискусия и национален консенсус. И да не се правят експерименти с това, което е набелязано, подчерта бившият социален министър, като изрази готовността си да събере в подкрепа на Тотю Младенов всички бивши социални министри.
Като сериозен проблем Масларова посочи няколко фактора.Демографската криза и бъдещото поколение, от което половината може да се очаква след 20 години да саполуграмотни, неквалифицирани и съответно осигурени на минимална работна заплата, което като фактор ще затрудни хода на пенсионната реформа.
Също така в концепцията за пенсионна реформа, според Масларова, не могат да се откъснат мисленето за трудовата медицина и инвалидните пенсии, които трябва да станат помощи".
Пенсия - това е само това, което всеки внасят по време на трудовия си стаж. Помощ е това, което обществото предоставя на хората в неравностойно положение, обясни бившият министър.