Плавно, но постоянно нарастване до рекорд - така може да се опише движението на безработицата в България. През август нивото й е достигнало 11.7% от икономически активното население, което е най-високото от началото на кризата, показват данните на статистическата служба на Европейския съюз (ЕС) Евростат.
От числата се вижда, че пазарът на труда у нас продължава да се влошава, а единствено в Гърция безработните се увеличават с по-бързо темпо. Спрямо август 2010 г. в 16 страни от ЕС безработицата намалява, в 10 нараства, а единствено в Румъния няма промяна. Значителен спад има в Латвия и Литва, въпреки който обаче тя е много висока.
Данните на Евростат, която ползва информацията на Националния статистически институт, се разминават драстично с твърдението на министъра на труда Тотю Младенов от края на миналата седмица, че хората без работа са 9.5% - колкото е средното ниво в Европа. Причината за разликата е, че той цитира данни на Агенцията по заетостта, която брои за безработни само регистрираните в бюрата по труда.
Така извън обхвата й остават освободените от сивата икономика и част от продължително безработните и обезкуражилите се, че някога ще намерят работа, които не виждат смисъл да се записват на трудовата борса.
От данните на НСИ се вижда, че през последната година най-големи съкращения е имало в строителството, преработващата промишленост и търговията. Във всеки от тези сектори наетите с трудов договор са намалели с около 15 хил. На този фон леко, с по 2-3 хил., са се увеличили заетите в туризма, финансовите и застрахователните дейности и тези с имоти.
Междувременно Институтът за пазарна икономика публикува оценка на въздействието на мерките за субсидирана заетост на министерството на труда. Анализът показва, че през 2011 г. изпълнението им е довело до нетна загуба за икономиката от близо 69 млн. лв.
Изводите са, че "държавата не може да създава заетост и да намалява безработицата ефективно и трайно". Заради това икономистите посочват, че управляващите трябва да насочат усилията си към намаляването на бремето върху частния бизнес, като облекчат облагането на труда и на процедурите за наемане и освобождаване на работници.
Негативна новина за пазара на труда дойде и от проучване на Българската стопанска камара. То показа, че над половината от компаниите няма да увеличат заплатите през 2012 г. (още на dnevnik.bg). Основната причина е влошеното състояние на фирмите и/или на бранша.
На събитието, което се проведе в споделеното работно пространство Switch, присъстваха около 50 души, въпреки неприятните метеорологични условия, а четирима от авторите бяха част от представян ...
Реч на Джефри Сакс след получването на наградата “Танг” за “Устойчиво развитие”, в Тайван. Според последните данни световните военни разходи възлизат на $2.2 тр ...
Празнуваме един от най-светлите християнски празници - Бъдни вечер, който се чества семейно от всички християни.Семейството се събира в очакване на раждането на Божия син - Иисус Христо ...
Днес православната църква почита свети Игнатий Богоносец - един от учениците на св. Йоан Богослов.Св. Игнатий е живял през ІІ век. Той е роден в гр. Антиохия. Въпреки, че името му ...
На 6 декември източноправославните християни честват Свeти Николай Чудотворец.Първообразът е историческа личност - Никола Мираликийски, роден през 270 година от н.е. в Патара - Ликия, Мала Азия ( ...