Нашите съкратени гурбетчии могат да си получават обезщетенията за безработица и у дома. Това предвижда новият регламент, влязъл в сила от май тази година, койтоважи за целия Европейски съюз. Според Георги Желев от НОИ много хора вече се възползват от тази възможност. Причината е, че не всички могат да живеят в чужбина, ако останат без работа. Освен това в десетина държави все още важат преходните ограничения на трудовите пазари за българи и съответните бюра по заетостта отказват да ги регистрират. Таванът на този вид обезщетение у нас вече падна заради необходимостта от съответствие с европринципите и вече няма да е задължително мизерен. В подобни случаи НОИ вече ще изчислява обезщетенията върху доходите в чуждата страна, пояснява експертът, пише Монитор.
Няколко основни принципа действат в целия ЕС, макар всяка страна да има различно законодателство. Единият от тях е, че в колкото и държави да си работил, прилага се едно законодателство.
Ако работиш в Англия и осигуровките, и болничните ще са според нейните правила.
Когато обаче дойде ред човек да ползва някакви свои права, най-важният принцип е сумирането на трудовия стаж. Това означава, че искаме ли пенсия, ще ни броят общия брой години, които сме изработили навсякъде в съюза.
Ако работим в Германия, където искат 65 г. възраст за пенсия, но сме навъртели годините, необходими за това у нас, можем да си оформим документите съобразно българското законодателство. Стажът наистина ще се брои общо, но при изчисляването на пенсията НОИ ще се съобрази само с внесените в България осигуровки. Но когато навършим възрастта, която се иска във втората страна, вече можем отново да кандидатстваме и за пенсия там при тамошните условия и изисквания.
Принципът за сумиране на стаж важи не само за пенсиите, но и за всякакъв вид обезщетения за болест, безработица и майчинство, пояснява Георги Желев. Износът на всички обезщетения зад граница е също принцип, общ за целия ЕС. Той позволява да си получаваме пенсията в която и да е страна на съюза - изработените зад граница ще се плащат тук, а българските в чужбина.
Според експерта възможностите за хитруване с тези правила не са чак толкова големи. Понеже службите поддържат непрекъснати контакти, разменят си унифицирани формуляри и е много трудно да се манипулира каквато и да е информация. Но нашите хора все още не са си казали думата.
източник: actualno.com