Съветът на Европейския съюз прие нови по-строги правила за търговията на едро с електроенергия и природен газ, съобщиха от Европейската комисия (ЕК). Новите правила трябва да влязат в сила до края на годината.
Основната цел е да се предотврати използването на вътрешна информация и други форми на злоупотреба с пазара, които "изкривяват" цените на едро при продажбата на енергия. В такива случаи обикновено фирмите и потребителите плащат повече за използваната от тях енергия.
Забранява се разпространяването на невярна информация, която поражда фалшиви или подвеждащи очаквания за предлагането, търсенето или за цените на енергията.
Приетият регламент ще се прилага за цялата търговия, включително и по отношение на договорите за пренос до потребителите.
За първи път търговията с енергия ще се следи на ниво ЕС, за да могат да се разкриват случаи на злоупотреба. За нарушителите са предвидени и наказания.
До няколко месеца ще бъде разработен и регламент на условията и реда, по който търговците на енергия се задължават да докладват пред Агенцията за сътрудничество между регулаторите на енергия (АСРЕ) за сключените сделки.
Те трябва да отчитат цената, обемите, деня и часа на сключването на договорите, имената на продавача, купувача и получателя.
АСРЕ пък ще е задължена да извършва независимо наблюдение и да проверява дали се спазват правилата. На база получената информация Агенцията ще може да прави собствени анализи.
Ако първоначалната оценка потвърди съмненията за пазарна злоупотреба, АСРЕ ще изисква от националните регулатори (в България това е ДКЕВР) да разследват случая на място.
Щом установят нарушаване на правилата, регулаторите ще налагат наказания, които ще отговарят на щетите, нанесени на потребителите.
Според еврокомисаря по енергетика Гюнтер Йотингер новите правила за търговия ще доведат до „справедливи цени“, пазарът ще стане по-прозрачен и ще се спазват правилата.
Така ще се засили конкуренцията и потребителите ще получават най-добрата цена, добавя той, цитиран в съобщението на ЕК.
От Комисията отбелязват, че дневно в Европа се извършват над 10 хиляди сделки на едро с електроенергия и газ.