Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Жан-Клод Трише заяви, че законодателството на ЕС трябва да бъде променено, за да бъде попречено на една държава членка да дестабилизира останалите в блока, съобщи "Ройтерс". Трише също така призова за по-твърдо управление на еврозоната.
"Според мен е необходимо да бъде променено законодателството, за да се попречи на една страна членка да се отклонява и да създава проблеми на всички останали", каза Трише в интервю за френското радио "Европа 1" и телевизия "iTele"За да бъде постигнато това, трябва да може да се налагат решения". Той добави, че очаква съществуващите правила за управление да бъдат използвани още по-строго в бъдещето, дори и без промяна в законодателството.
"Смятам, че урокът за цената на слабото управление и немарливостта е достатъчен, че занапред правилата – които също наскоро бяха подсилени – да бъдат следвани много по-стриктно", каза президентът на ЕЦБ.
Всички развити икономики са засегнати от кризата в момента, но конкретният проблем на Европа е, че някои държави просто не уважават правилата на европейското законодателство, смята Трише.
"Нямаме федерален бюджет, нямаме политическа федерация, затова трябва напълно да уважаваме ограниченията и взаимното наблюдение, което съществува в еврозоната. В Европа имаме по-голям проблем от другите и това е проблемът на наблюдението и управлението в еврозоната".
В края на този месец Жан-Клод Трише ще напусне поста на президент на ЕЦБ след осемгодишен мандат. Той смята, че правителствата от еврозоната трябва да направят ясни стъпки, за да се преборят с кризата.
"Смятам, че е важно да има убедителна посока на действие за защита на банките и финансовите институции, които да финансират икономиката, и по специфичния, но важен проблем на Гърция", каза Трише.
В четвъртък президентът на ЕЦБ заяви пред в. "Файненъш таймс"Ще видим".
Световната финансова криза също така е показала нуждата от по-строго глобално управление, смята директорът на ЕЦБ. Така той тълкува посланието на хилядите протестиращи срещу корпорациите под света под надслов "Да окупираме...".
"Наша задача е да направим световната финансова система много по-солидна. Така интерпретирам част от посланията на това движение", каза Жан-Клод Трише.